Cevaplar

2013-01-13T14:00:27+02:00

Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde iki takım tarafından topla oynanan bir spordur.

Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanına değmesini sağlamak ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını ise önlemektir. Takımların topu rakip alana gönderirken topa üç kez vurma hakkı vardır (blok teması dışında).

Top oyuna servis ile sokulur, servisi atan oyuncu topu filenin üzerinden rakip alana gönderir. Rally, topun oyun alanına değmesi, harice gitmesi veya bir takımın hata yapmasına kadar devam eder.

Voleybolda bir rally kazanan takım bir sayı alır (Rally Sayı Sistemi). Servisi karşılayan takım rallyi kazandığında bir sayı ve servis kullanma hakkı kazanır ve oyuncuları saat yönünde bir pozisyona dönerler. Spor salonlarında, plajda veya çimde oynanabilir.

1 5 1
En İyi Cevap!
2013-01-13T14:00:41+02:00

Bir ağla ortasından ikiye ayrılmış alanda altışar kişilik iki takımla oynanan ve topu en fazla üç dokunuşla ağın üzerinden karşı alana düşürerek sayı kazanmak temeline dayanan bir top oyunu. 

Oyun, eni 9 m., boyu 15 m. olan bir alanda oynanır. Ağın yüksekliği erkeklerde 2,43 m., kadınlarda 2,24 m.dir. Voleybol topunun ağırlığı 200-280 gr.dır. Takımların altışar da yedek oyuncusu vardır. Bir karşılaşma en çok beş set sürer. Üç seti alan takım maçı kazanır. Bir seti alabilmek için 15 sayı yapmak gerekir. Ancak her iki takım da 14'er sayı alırsa, takımlardan birinin seti alabilmesi için karşı takımdan iki sayı fazla alması gereklidir. 

Oyun, takımlardan birinin servis atışıyla başlar. Servis değişiklerinde oyuncular yer değiştirir. Böylece her oyuncu, alandaki 6 değişik yerde oynamış olur. Oyuncular iki pas yapabilir; ancak aynı oyuncu topa arka arkaya iki kez dokunamaz. İlk olarak 1895 yılında ABD'de beden eğitimi öğretmeni William Morgan tarafından kuralları belirlenen voleybol, daha sonra özellikle 20. yüzyıl başlarında oldukça yaygınlaştı, ilk Voleybol Dünya Şampiyonası 1948'de Prag'da yapıldı ve 1964 yılında Tokyo'da Olimpiyat Oyunları arasına alındı. 

2 5 2