Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-10-06T14:55:30+03:00
Eser: Balkondaki Mayalar Eser sahibi: Francisco Goya (1746 - 1828) Yapım tarihi: 1808 - 1812 Özellikleri: Yağlıboya, 162 × 107 cm Bulunduğu yer: Metropolitan Museum of Art, New York Ek 24392


Balkondaki Mayalar ya da Balkondaki Majalar (İspanyolca: Las Majas en el balcón), İspanyol ressam Francisco Goya'nın 1808 - 1812 yılları arasında çizdiği yağlıboya tablosudur. Eser, şu anda özel bir koleksiyondadır.
"Balkondaki Mayalar"da Goya, iki majonun gözetimi altında balkondan gelip geçenleri izleyen iki mayayı resmetti. Mayalardan sağ tarafta olan hafifçe gülümsemektedir. Bu çok alışılmadık bir durumdur çünkü Goya'nın kadın figürleri çoğunlukla gülümsemez.
Eser ilk olarak İspanyol Galerisi'nde sergilendi. 1860'larda ise Montpensier Dükü'nün koleksiyonundaydı. 1867 yılında Paris'te Salamanca Koleksiyonu'nda satışa sunuldu. Satış koleksiyonunun broşüründe "Kadınların Portreleri" olarak tanıtıldı. 1872 yılında ise bir yazar tabloyu "İki kararsız güzellik... Aşk için avlanıyorlardı" diyerek tanımladı. İspanyollar ise Goya'nın tablosundaki iki kadının da hayat kadını olduğuna inandılar.
Goya uzmanı Nigel Glendinning, "Balkondaki Mayalar"ın Goya tabloları arasında en fazla taklit edilen eser olduğunu iddia etti. Édouard Manet'nin 1868-1869 yıllarında yaptığı "Balkon" tablosunda "Balkondaki Mayalar"ın etkisi görülür. Manet'nin bu tabloyu Paris'te satışa çıktığı sırada gördüğüne inanılır. Mary Cassatt da 1873 yılında bu iki eserden etkilenerek "Balkonda" isimli tablosunu yarattı. René Magritte'in yaptığı "Balkon" isimli tablo ise hem Manet'nin hem de Goya'nın "Balkon" tablolarına göndermeler içermektedir.
*****
2)

Müzik
Eser: Saraydan Kız Kaçırma Eser sahibi: Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791) Özgün ismi: Die Entführung aus dem Serail veya Il Seraglio Libretto: Christoph Friedrich Bretzner Gottlieb Stephanie'nin adaptasyonları ile Galası: 16 Temmuz 1782 İlk gösterim yeri: Burgtheater, Viyana, Avusturya Oyuncular: Belmonte: bir İspanyol soylusu, tenor. Konstanze: Selim Paşa'nın tutsağı, Belmonte'nin nişanlısı, soprano. Blonde: Konstanze'nin İngiliz hizmetdarı, soprano. Pedrillo: Belmonte'nin uşaği, tenor. Osmin: Paşanın bekçisi, bas. Selim Paşa: Konuşulan rol. Klaas: Konuşulan rol. Yeniçeriler korosu. Saraydan Kız Kaçırma (asıl Almanca adı "Die Entführung aus dem Serail" veya İtalyanca adı "Il Seraglio", Köchel dizini numarası: K. 384") Wolfgang Amadeus Mozart'ın bir operasıdır. Bu opera özel olarak Alman stili Singspiel şeklinde hazırlanmıştır. Bu stile göre opera konuşma diliyle müzik dramı karışıktır; eserdeki olaylar konuşma ile geliştirilip resitatif müzik bulunmamakta ve müzik gösteri şekilde parçalardan oluşmaktadır. Eserin Almanca librettosu önce "Christoph Friedrich Bretzner" tarafından yazılmış ve sonradan Mozart'in istek ve katkılarıyla "Gottlieb Stephanie" tarafından adaptasyonlar yapılmıştır. Eserin konusu Belmonte adlı bir İspanyol soylusunun, uşağı Pedrillo ile birlikte, sevgilisi olan Konstanze'yi ve onun İngiliz hizmettarı Blonde'yi tutsak olarak bulundukları Selim Paşanın Akdeniz kıyılarında bulunan sarayından veya yazlık köşkünden ve Paşa'nin harem bekçisi olan Osminin elinden kurtarmak için yaptığı girişimlerdir. 1782 yılında Mozart'ın kariyerinin doruk noktalarından birini yaşayıp "Die Entführung aus dem Serail" (Saraydan Kız Kaçırma) ile müthiş bir başarıya ulaşmıştır.
 
2 3 2