Cevaplar

2012-10-06T14:57:23+03:00

Sosyal bilimler dünyanın ve yaşamın insanî ve toplumsal yönlerini inceleyen bir akademik disiplinler grubuna verilen addır. Türkiye'de zaman zaman sözel bilimler olarak da anılırlar. Sosyal bilimler sanat ve beşeri bilimlerden insanlığı incelerken, nitel ve nicel metotlar dahil olmak üzere daha ziyade bilimsel metotların kullanımını içermesidir. Disiplinlerarası dalların çoğalmasıyla ve sosyal bilimler dışındaki bilimler arasındaki sınırlar büyük oranda muğlaklaşmıştır; nöropsikoloji dalı buna örnek teşkil edebilir.0
2012-10-06T16:24:14+03:00

Sosyal Bilgiler Sosyal olan herseyi kapsiyan çevremizdeki olaylarin bir bütünüdür. Sosyal’in anlamina isterseniz söyle bir bakalim. Sosyal kelimesinin anlami insanlarin birbirleriyle olan iliskileri ve birbirleriyle yasadiklari,paylastiklari herseydir.

Örnek olarak “Sosyal” komsuluk iliskisi bir sosyal olaydir. Bir kimsenin hiç kimseyle konusmamasi onun sosyal olmadigi anlamina gelir. Diger taraftan Sosyallesme kelimesi bu sosyal kelimesinden türemistir.

Sosyallesmek çevremizdeki insanlarla kontak kurmak onlarla ilsiki içerisine girmek. örnek beraber pazara, çarsiya veya piknige gitmek vs gibi..

Bilgi kelimesine baktigimizda ise ögrenme, kavrama anlamina geldigi gibi birçok degisik anlami vardir. Burdaki anlami ise Sosyal Bilgiler olarak Sosyal faatliyetler anlamina gelebilir. O anlamda da kullanilabilmektedir.

Sosyal bilgiler dersi ilkokullarda da verilmektedir. Ancak hayat bilgisi dersi olarak isleniyor.  :)

1 1 1