Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-13T19:14:08+02:00
Thales Teoremi: AC çap ise, B dik açıdır


Thales Teoremi, birbirine benzer iki çokgen arasında kurulmuş bağıntıdır. Geometrinin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Hatta trigonometri ile hesaplanmış ama ispatlanmamış bazı özel durumların ispatındada Thales Teoremi kullanılmıştır.  
0
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-13T19:47:05+02:00

Thales (Tales) Bağıntıları

"bir açının kenarları paralel doğrularla kesildiğinde kenarlar üzerinde ayrılan karşılıklı parçalar orantılı olur" (birinci Tales bağıntısı) ve "bir açının iki kenarı arasında kalan paralel parçaların oranı, bir kenar üzerinde açı köşesinin, paralellerin kesim noktasına kadar olan uzaklıkları oranı gibidir" (ikinci Tales bağıntısı) biçiminde ifade edilen bağıntılar. 

Tales bağıntıları, çeşitli düzlem geometri problemlerinin çözümünde yararlı bir araçtır. Örneğin bir AB doğru parçasının çizimle eşit parçalara, sözgelimi 5 eşit parçaya bölünmesi için izlenen yol (A noktasından, AB ile doğrusal olmayan bir Ax doğrusu çizilir ve bunun üzerinde A'dan başlayarak cetvelle, örneğin 1'er santimetrelik arayla beş nokta işaretlenip en sonuncusu B noktasına bir doğruyla birleştirilir, öteki noktalardan da bu son çizilen doğruya paraleller çizilerek AB doğrusu beş eşit parçaya bölünür). Tales bağıntılarının bir uygulamasıdır.

0