Cevaplar

2013-01-13T20:05:30+02:00

Dünya”  ne kadar güzel kelime. O kendüyle geniş bir anlamı taşır. “Dünya” deyince aklımıza sınırsız bir yzay, kıtalar, şehirler, insanlar yani çeşitli şeyler gelebilir. Peki dünya nedir? Sadece bizim yaşadığımız yer mi? “Evet” derek de olur ama bu tam cevap olamaz. Tabi ki bizim gezegenimiz büyük bir dünyadır. Ama ondan başka dünyalar da olduğunu hiç unutmayalım. Mesela, uzay birkaç gezegeni ve diyer şeyleri içeren kocaman bir dünyadır. İnsan, orman, bitki, hayvan, su, kitaplar bunlar da bir dünya olabilir. Tamam, büyük veya küçük, göze görünmeyen ya da görünen şey olsun, o da bir dünyadır. Aslında her şey bir dünyadır. Maalesef çoğumuz bunun farkında değiliz. Bu yüzden dünyaya olan davranışımız da günden güne değişiyor. Yazık, iyi tarafa değil.

Ben bunun hakkında çok düşündüm. Düşünerek hayalimdeki “Benim dünyamı” da kurdum. Onu size anlatmak istiyorum. İşte şöyle:

  1.Daha saygılı olsak. Bence saygı haytımızdaki en önemli bir şeydir. O her şeyin temeli, kaynağı, başlangıcıdır.

Bügünleri insanların çoğu her yerde saygı göstermiyorlar. Bazıları onu tümüyle unutmuşlar. Büyükler ve küçükleraraındakidavranış bozuluyor. Büyükler iyi örnek olmuyorlar küçüklere. Çocuklara iyi bakmayıp onlara hayat derslerini iyice vermiyor, kendi kendine bırakıyorlar. Bazı baba anneler öz çocuklarını terkediyorlar. Küçükler ie toplu taşıma araçlarında büyüklere yer vermiyor, sözlerini dinlemiyori yardım etmiyor, onlarla kavga ediyorlar. Yani birbirlerine kötü şeyleri yapıyorlar. Bunları görünce hepsi kendi görevlerini unutmuş diye düşünüyorsun. Bu bir örnek olsun.

0