Cevaplar

2013-01-14T15:09:12+02:00

http://www.tesetturforum.biz/her-yoreye-ait-yoresel-kiyafetler-k-t14914.0.html bu sayfaya bak bulabilrsin

0
2013-01-14T15:10:40+02:00

Ayancık ve civarındaki yöresel giysilerin temelini yukarıda da belirtildiği gibi keten giysiler oluşturmaktadır. Bununla birlikte Yöre kıyafetleri ve isimleri şöyledir : 

Bayanlarda ; 
Nezgep : Başa takılır. Hem süs hem de başa takılan bürgü ve saçları tutmaya yarar. Eski Türk motifleri ile işlidir. 

Yengil : Nezgep' in çene altından geçen parçasıdır. Dört bağdır. Türk motifleri ile süslüdür.

Bürgü : Nezgep' in üstüne örtü olarak takılır. Nezgep' in ön işlemesini kapatmaz iki kenarı oyalı olan bürgü bürümcükten yapılır. 

Yakalı Gömlek : Ketenden yapılan gömlek yakası da eski Türk motifleri ile süslüdür , yaka ilik altını diye adlandırılan ve yakayı birbirine tutturan bir altın lira ile tutturulur. 

Altıparmak Üç Etek : Göyneğin üzerine giyilir, ayak bileklerine kadar uzundur. ceket yerine geçen üç etek yırtmaçlı olup Kırmızı -Sarı renkte olanına Fındıklı, Bordo renginde ince çizgili olanına Üç Etek denir. 

Darabulus veya Yün Kuşak : Bele takılır. Özelliği elbiseyi tutturmak ve kadını dolgun göstermek içindir. İpekten yapılmıştır. 

Peşkir : Kuşağın üzerine tutturularak cep görevini gören bir önlüktür. 

Paçalı İşlemeli Don : Ketenden (Bürümcükten) yapılır. Ayak bileklerine gelen yerleri nezgep' e olduğu gibi işlemelidir. Bacağa giyilir. 

Yün Çorap : Koyun yününden yapılır. Az görülmesine rağmen işlemeli olanları da vardır. 

Çarık : Ayağa giyilen dana derisinden yapılmış ayakkabılardır. 

Erkeklerde ise; bayanlara oranla daha sade bir kıyafet göze çarpar. Ayakta çarık ve yün çorap, belde kuşak gömlek ve yelekten oluşan kıyafet ile bacağa zıpka denilen bir tür şalvar giyilir.

 

 

 

ndallı, kaftan ve yöresel kıyafetler. kaftan-kına kostümü-abiye kıyafet-bindallı-üçetek kıyafeti … kına gecesi -kaftan bindallı Kına gecesi kıyafeti-şalvarlı takım

 

 

2 2 2