Cevaplar

2016-01-02T11:20:37+02:00

İnsanların gündelik yaşamda en çok iletişim ve etkileşim içinde olduğu kişiler komşularıdır. Komşu olduğumuz insanlarla her gün karşılaşır, iletişim halinde oluruz. Bize en yakın insanlar olduklarından dolayı, herhangi bir ihtiyacımız konusunda kendisinden ilk yardım istediğimiz yine onlardır.

Komşular her zaman birbirine ihtiyaç duyabilirler. En zor zamanlarda birbirinin yardımına koşabilirler. Dinimiz de komşuluğa çok önem vermiş hatta akrabalıktan bile daha öte tutmuştur. Bu nedenle komşuluk hakkı, en önemli ve dikkat edilmesi gereken haklardan biridir. Bir insanın komşusu iyi olursa insan mutlu olabilir; ama kötü bir komşu bizleri huzursuz ve mutsuz edebilir. İyiliksever bir komşu her ihtiyacımıza koşar; aynı zamanda bizler de onun ihtiyaçları için çırpınırız.

Bu kadar yoğun iletişimde olduğumuz komşularımızla iyi geçinmeli onların gönüllerini her zaman hoş tutmalıyız. İyilikler karşılık için yapılmaz; fakat gelecekte bizler de onlara muhtaç olabileceğimizi bilmeliyiz. Başımız neler geleceğini asla bilemeyiz. Birbirinin halinden haberdar olan kişiler birbirine de sahip çıkarlar. Günümüzde komşuluk geleneğine maalesef eskisi kadar önem verilmiyor. Ama bizim gerçek gelenek ve göreneklerimiz bu şekilde değil. Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir sözünü hepimiz duymuşuzdur. Bu nedenle komşumuzla olan bağı koparmamalı, ihtiyaçları oldukları anlarda elimizden geldiğince onlara yardım etmeliyiz.
0
2016-01-02T11:24:17+02:00
Komşu komşunun külüne muhtaçtır
Bir gün Ayşe adında bir teyze varmış. Ve onun yan komşusu Selma varmış. Ayşe teyze Selma ya hep ekmek verirmiş. Kendi pişirdiği ekmeklerden bir gün yine Selmaya verecekmiş. Selma ekmeği alınca bir de ne görsün! Ekmek küflenmiş. Bir daha da ondan ekmek almamaya söz vermiş.

Bu olaydan sonra aylarr yıllar geçmiş. Ayşe teyze bir hafta önce vefaat etmiş. Bu arada Selmada hep kocası ile kavga eder dururmuş. Bir gün kocası sinirlenmiş ve boşanma kararı almışlar. Tabi kocasından boşanırsa fakir kalacağını anlayan Selma ona yakvarmış lütfen boşanmayalaım diye. Ama kocası illa tutturmuş boşanalım diye!

Selma ile kocası boşanınca fakir kalan selmanın aklına Ayşe teyze gelmiş. Kafasına vurarak "Ah ayşe teyze olaydıda bana küflenmiş ekmek vereydi!"

Bu hikayeden komşu komşunun külüne muhtaç olduğunu anlıyoruz.
0