Cevaplar

2013-01-14T15:42:46+02:00

Arı Yetiştiriciliği nasıl kazandırıyor

Türkiye’de bu sezon 55 bin arı yetiştiricisi, 5.9 milyon koloniden 83-85 bin ton bal üretti. Pazarın büyüklüğü 1 milyar doları aştı. Üreticiden kilosu 7-8 TL’ye alınan ballar piyasada 15 ile 35 TL arasında alıcı buluyor…

TÜRKİYE Arı Yetiştiricileri Birliği’nin yaptığı çalışmaya göre bu yıl 83-85 bin ton bal üretilecek. Halen piyasada çiçek balı yüzde 70, çam balı ise yüzde 30 paya sahip. Evet, bu yıl üretim artışı garanti. Bu durum hem üretici hem de satıcının yüzünü güldürüyor. Nihayet bal fiyatları geçmişteki yüksek seviyelerinden normale dönmeye başladı. Türkiye’de üretilen balın neredeyse tamamı iç pazarda tüketiliyor. İhracatımız yok denecek kadar az.

BAL TÜKETİMİ ARTIYOR

Bal üretimi küresel ısınma, iklim değişikleri gibi doğal faktörlere bağlı olarak değişiyor. 2006’da kuraklık nedeniyle ülkemizde bir bal krizi yaşanmıştı. Öyle ki yıllık üretim 50 bin tona kadar düşmüştü. Neyse ki daha sonraki yıllarda bu kadar zor bir sezon geçirmedi balcılar. Türkiye’de son 5 yıl içerisinde bal üretiminde ciddi bir değişiklik yok. Ancak bağımsız araştırma şirketlerinin verilerini dikkate aldığımızda, 2006’dan 2010’a kadarki dönemde haneler tarafından satın alınan bal miktarının yüzde 21 arttığını görüyoruz.

ANCAK İÇ PAZARA YETİYOR

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bahri yılmaz, “Ürettiğimiz bal Türkiye’nin bal ihtiyacını karşılıyor. Pazar hacmi 1 milyar doları aştı. Birliğin Türkiye genelinde 54 bin 432 üyesi var. Bu üyeler 5 milyon 900 bin koloniyle bal üretiyor. Üreticilerden bu sezon balın kilogramı 7-8 TL’den alınıyor. Balın perakende satış fiyatı ise 15 ile 35 TL arasında değişiyor” diyor. Türkiye’deki balın yüzde 29′u Ege bölgesinde üretiliyor. Ege’yi, yüzde 22 ile Karadeniz, yüzde 13 ile de Akdeniz bölgeleri takip ediyor. Bal üretiminin yoğunlaştığı illerse Sivas, Yozgat, Şırnak, Erzincan, Kars ve Ağrı. Dünyada arıcılıkta balın yanı sıra arı sütü ve polen ticareti de önemli yere sahip. Türkiye’deyse bunların ticareti henüz yeterli düzeyde değil.

 

0