Cevaplar

2012-10-06T18:09:24+03:00

Fizik mühendisliğinin konusu, doğadaki maddelerin yapısını ve aralarındaki etkileşimi inceleyen fizik bilimi bulgularının uygulama alanına dönüştürülmesi ile ilgilidir.

Burada etkileşimi söz konusu olan iki temel unsur ; i-Materyal ortam(malzeme) ve ii-Enerji'dir.Malzeme atomik ve moleküler gaz, sıvı ya da katı çeşitliliği sergilerken, enerjinin ise hız, ışık, atomik, nükleer, elektrik, termal formları vardır.Bu iki temel unsur arasındaki etkileşim için olası 3 durum şöyle olmak durumundadır;

Madde-madde etkileşimi (Elektron-elektron çarpışması, kamyon-kamyon çarpışması, gezegen-gezegen çarpışması, ...): Çoğunlukla konvansiyonel mühendislik içinde kalmakla beraber kuantum mekaniği içinde de çok ve önemli uygulamalarda yer alır. Madde-enerji etkileşimi (Madde-ışık, madde-X Işını, madde-lazer, ...): Örnekleri spektroskopi, kristalografi, medikal görüntüleme sistemleri ve optiğin bir çok uygulaması olarak verilebilirdir. Enerji-enerji etkileşimi (Işık-ışık): Örnekleri girişim ölçer (interferometre) ve holografi olarak verilebilirdir.

Fizik mühendisliği her şeye bu sistematik mekanizma ile bakar. Malzemenin nükleeraltı dünyasına kadar detaylı bilgisini ve enerjinin kuantum mertebesinde detaylı bilgisini fizikten aldıktan sonra bunlar üzerindeki kontrolünü kurabilir duruma gelir ve mühendisliğe uygulamak üzere makinelerini yapar. Fizik mühendisliği için enerji ile karşı karşıya bırakılacak olam malzemenin ne olduğunun çok fazla anlamı yoktur, malzeme canlı sistemlere (et, kemik gibi) ait olabileceği gibi demir ya da PVC de olabilirdir. Çünkü yukarıda vurgulanan sistematik mekanizma içinde malzemenin bu türlü farklılıkları parametre olamamaktadır.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-06T18:10:08+03:00

Uçak Mühendisliği: Uçak mühendisliği, hava ile etkileşimde bulunan askeri/sivil araçların ve taşıtların tasarımı ve imalatı,  bunların bakım ve onarım konularıyla ilgili araştırma ve uygulama çalışmaları yapan mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalının ilgi alanları; uçaklar (uçak, helikopter, savaş uçağı, yolcu uçağı, uzaktan kumandalı uçaklar, helikopterler), kontrollü uçan cisimler (roket, füze, uzay mekiği) gibi ürünlerin mühendislik tasarım ve imalatı (aerodinamik, mekanik, dinamik davranışlar ve kontrol esasları vb.) ile araştırma-inceleme çalışmaları şeklinde özetlenebilir.


0