Cevaplar

2013-01-14T19:41:23+02:00

TEKNOLOJİ YALNIZLIĞA İTMEZ 

Nedir teknoloji dediğimiz? Önce bunu açıklayalım. Teknoloji insan bilgisinin pratik amaçlar için uygulanmasıdır. Hayatımızı kolaylaştıran her türlü araç birer teknoloji ürünüdür. Teknoloji insan yaşamına birçok bilimden önce girmiştir. Yani teknolojisiz bir yaşam düşünülemez. 
Ancak günümüzde teknoloji dendiğinde insanların aklına ilk gelen bilgisayar ve televizyon oluyor. Bu nedenlerle açılan forumlarda,yapılan anketlerde ve araştırmalarda sürekli teknoloji kötüleniyor. Halbuki teknolojinin gerçek anlamı göz önüne alındığında hiç de kötü bir şey olmadığı aksine hayatımıza birçok yarar kattığı anlaşılır. 
Teknolojinin insanı yalnızlığa itmesi konusuna gelince; teknoloji insanları yalnızlığa itmez. Bunu çeşitli örneklerle anlamamız mümkün. Bir ev hanımı düşünelim yemek yapmak,bulaşık-çamaşır yıkamak,çocuğunu okula götürmek,temizlik yapmak zorunda. Teknoloji olmadan bu işlerinin çoğunu yapması imkansız. Yaptığını farz edersek günün hepsi gitmiş olacak. Ve bu kadın gün bittiğinde kendisine hiç zaman ayırmamış,devamlı çalışmış olacak. Halbuki günümüz teknolojik aletleriyle saatlerce yapacağı işleri daha kısa zamanda yapabilmekte, kalan zamanını da tabii ki kendisine arkadaş çevresine ayırarak yalnızlıktan kurtulmuş olacak. 
Okulda öğrenci grupları arasında en çok konuşulan konu son çıkan teknolojik aletler. Devamlı müzik aletlerinden,televizyondaki programlardan, şarkılardan,en son teknolojiden bahsedilir. Bunları takip etmeyen bir öğrenci kendine bir arkadaş grubu bulamaz ve yalnız kalır. 
Ayrıca teknolojik aletler sayesinde çeşitli partiler düzenlenmekte, özellikle gençlerin bir araya gelmesi kolaylaşmaktadır. 
Günümüzde çok kötülenen televizyon ilk çıktığı yıllarda insanlar birbirlerini daha çok ziyaret etmiş televizyon izleme bahanesiyle birçok paylaşımda bulunmuştur. Bu günümüzde de hala devam ediyor. 
Teknolojinin hayatımıza kattıkları ve bu sayede bizi yalnızlıktan kurtarması ile ilgili örnekler çoğaltılabilir.  (kompozisyon bu işte)

 

4 3 4
2013-01-14T19:47:35+02:00

eknoloji insanı yalnızlaştırmaz: 

Bu savım kesinlikle doğru çıktı. ilk günlerde gazetelere yansıyan 'evden çıkmadan teknoloji kullananlar asosyal delilerdir' savları yalan ve dolan. İnanılmaz sosyal bir insan oluyorsunuz. 
Siz siz olun kesinlikle çoluğunuz çocuğunuzun Internet üstünden doğru arkadaşlarla irtibat kurmasına ses çıkarmayın. Gerçekten arada makyaj, saç rengi ve parfüm olmadan kurulan dostluklar çok verimli ve çok gerçek oluyor. 

Bu yazıdan aslında bilgisayarın da yalnızlığa itmediği anlaşılıyor. 

Son olarak yalnızlığın nedenleri ile ilgili birçok araştırma yaptım. Ancak hiçbirinde teknoloji veya teknolojinin sonuçları neden olarak gösterilmiyor. Teknoloji ile alakalı gösterilen tek neden bilgisayar ve televizyon. Ancak bunun da tamamen yanlış kullanımdan kaynaklandığı belirtiliyor. Yani yanlış kullanımın önüne geçildiği zaman onlarda neden olmaktan çıkacaktır.

0