örtülü anlam,sebep sonuç,amaç sonuç, şart, mecaz anlam, türemiş,basit,birleşik, belirtili isim tamlaması, takısız isim tamlaması, belirtisiz isim tamlaması, zincirleme isim tamlaması) bunları cümle içinde kullanmam gerekiyor arkadaşlar lütfen yardım edin. şimdiden teşekkürler.

1

Cevaplar

2013-01-14T20:48:56+02:00
Örtülü anlam nedir? Doğrudan söylenmek istenmeyen sözlerin dolaylı yoldan söylenmesine örtülü anlatım denirÖrtülü anlam bir cümleden çıkarılabilecek diğer anlamlardır. Cümleyi oluşturan sözcüklerin, söz öbeklerinin tümü veya bazıları yan ya da mecaz anlamlıdır.Örtülü anlatıma aynı zamanda kinayelimecazlı anlatımda denilebilir. Örtülü anlam örnekleri Toplantıya Ali' de gelecek. (Toplantıya başkalarının da geleceği anlamı çıkartılır.)Dere kenarında olan evler heyelan nedeniyle yıkıldı. (Dere kenarında olmayan evler zarar görmedi anlamını çıkartılır.)Doğum günüme seni de bekliyorum. (Doğum günüme başkaları da gelecek sen de gel anlamı çıkartılır.)

Sebep - Sonuç İlişkili Cümleler :
Bir cümlede ifade edilen yargılardan birinin sebep, diğerinin sonuç olabilecek biçimde kullanılmasıyla ortaya çıkan cümleler, sebep sonuç anlamı taşır. Bir cümlede sebep sonuç ilişkisi genellikle "için, ile, den dolayı, den ötürü" ilgeçleriyle kurulabileceği gibi "den / dan" eki ya da kimi bağlaç ve sözcüklerle de kurulabilir. Böyle cümlelerde "sebep" bildiren kısım başta ya da sonda olabilir. 

Örnek :
1 - Yoğun kar yağışı yüzünden Ankara - İstanbul seferleri iptal edilmiş.
2 - Elindeki işi bitiremediğinden bir hafta kadar yeni bir iş alamayacağını söyledi.
3 - Derslere sürekli geç gelmesi ve ödevlerini zamanında yapmaması öğretmenini çok kızdırıyordu.

 

Amaç sonuç....=http://www.toplumdusmani.net/modules/wordbook/entry.php?entryID=4038

 

Basit,türemiş,birleşik....=http://www.forumdas.net/odev-ve-tezler/basitturemis-ve-birlesik-kelime-ornekleri-98373/

 

Tamlamalar.....=http://www.adaminsitesi.com/tamlamalar.html

 

 
0