Cevaplar

2013-01-14T21:00:31+02:00

Sözlük araştırmalarımızda; Farsça kökenli bir kelime olarak karşımıza çıktı bu çirkef.  Kökü "cirk-ab"dır. Anlaşıldığı üzere cirk pislik, ab da su anlamına gelmekteymiş...

Türkçe sözlük ise; “çirkef”i, pis ve bulanık su. İğrenç ve bulaşkan (kimse ya da şey) diye tanımlamış. 
Sonuç olarak sözlük anlamı kirli su; mecaz anlamı ise iğrenç ve bulaşan şey ya da kişidir.

Çirkef insanla asla tartışmayın. Çünkü onlar ilk önce sizi kendi seviyelerine çekerler, savunma amaçlı konuşmaya başlarsınız, ya sonrası? Evet, sonra onlar o engin tecrübeleriyle sizi yenerler.  “Çirkefe taş atma üstüne sıçrar” şeklinde bir söz vardır. Bu söz çirkef insanların ne kadar tehlikeli olduğunun sanırım tecrübesinden elde edilen bir kanıt olmalıdır. 

Karşınıza geçip yüksek ses tonuyla boş boş tartışıp, size tek kelime bile ettirmezler. Saçma sapan, dayanaksız kelime kalabalığıyla, bağrış çağırışla sizi şaşkına çevirirler. Sonuna kadar haklı olduğunuz bir konuda bile kendinizi yeterince savunamamış, 12 Eylül işkencelerini arar olmuşsunuzdur...

Bunlar umumiyetle kalabalık alanlarda karşınıza çıkarlar, utanmaz oldukları için bağırır çağırır ortalığı birbirine katarlar. Yıllar evvel tedavi sonucu iyileşen baş ağrınız yeniden nüksedebilir. Hatta nasırlarınız bile sızlamaya başlar. Dövesiniz gelmiştir. Dövmemek için kendinizi zor tutarsınız. Lakin çevreden çekinirsiniz. Rezil olma korkusu bütün benliğinizi sarmış eliniz kolunuz bağlanmıştır. Böyle seviyesiz bir tartışma içine girdiğiniz için bile kendinizi kötü hisseder hatta utanırsınız.

Çirkef, istediğini elde edemediğinde gerçekte haksız olmasına rağmen bağırmaya, zırlamaya başlayan; o da yetmediğinde hakarete ve hatta kaba kuvvete başvurmayı kendilerine hak gören insan modelidir bunlar.

Her yerde ve de her şeyde bir mızıkçılık her şeyi bozan, her şeyi hileyle kazanmaya çalışan insanlara denir. Kısaca; çamura yatan kişiler için kullanılan sıfattır.

Onu tanıdığınız ilk zamanlarda sakindir, sessizdir kişi süreç içinde kendi kendini gaza getirir ve başlar çirkefe yatmaya. Basitleşir insanların gözünde.

Kendini ifade etmek için söylediği her söz ile dahada çok çamura batar, rezil olur. Çünkü karşısındakini çamura atmaya çalıştıkça çamur olur üstü başı. “Çirkefe taş atmayın, üstünüze sıçratmayın”.

Mızıkçı insandır. Karaktersiz, kişiliksiz manasında da kullanılan bir sıfat.

Etraftakileri o kadar sindirmiştir ki siz haklı olsanız bile çirkefin belasından korkan çevredekiler sizin haklılığınızı görmez. O melanetten kurtulmak için ona haklısın demek zorunda bile kalırlar!

Sonuç olarak; çirkeflerle tartışmayın. Çünkü onlar sizi önce kendi seviyelerine çekerler, sonra da o müthiş tecrübeleriyle sizi rezil ederler.

1 5 1