Cevaplar

2012-10-06T19:43:07+03:00

"make" bir işi eylemi yapmak, üretmek , inşaa etmek anlamında kullanılır. Make cümlelerde ana fiil olarak kullanıldığı gibi tamlama ve deyimlerde de kullanılmaktadır. 

"do" ise tek başına bir fiil olarak nadiren kullanılır ve anlamsal olarak çok genel bir yapmak, etmek anlamı vardır. Genellikle "do" soru sormak, olumsuz yapmak ve deyim türetmek için bir yardımcı fiil olarak kullanılır.

7 4 7
2012-10-06T19:43:38+03:00

do ve make fiilleri, ikisi de yapmak anlamına gelir, fakat kullanım alanları farklıdır. Bu farklılığın sınırları çok keskin hatlarla çizilemese de bize fikir verecek bir kural var. Do fiili genellikle somut bir nesnenin/şeyin oluşmadığı durumlarda kullanılır. Do fiilinin kullanıldığı alanlar daha çok eylem, aktivite, görev veya çalışma belirtir. Make fiili ise genellikle ürün üretimi, bina yapımı, her türlü yemeğin yapımı gibi somut şeyler yapıldığı durumlarda kullanılır. Fakat iş bu kadar kolay değil, genel ayırım bu şekilde olduğu halde özellikle make fiiliyle ilgili örnekleri gördüğünüzde kafanız karışabilir, en iyi yöntem bu kullanımları ezberlemek.

3 3 3