Cevaplar

2013-01-14T22:22:27+02:00

cismin ve yüzeyin sürtünme katsayısına, yani yüzeyin pürüzlülüğü, kullanılan malzeme sürtünme kuvvetini etkiler.

2 3 2
2013-01-14T22:23:15+02:00

a) Yüzeyin pürüzlü olması
Cismin hareket edeceği yüzeyin pürüzlü olması cismin hareketinde önemlidir. Pürüzlü yüzeylerde cisimlerin hareket etmesi için daha büyük kuvvete ihtiyaç vardır. Bütün yüzeylerde mutlaka pürüz vardır. Cisimler birbiri üzerinde hareket ederken, yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar birbirinin içerisine girerek cismin hareket etmesini güçleştirirler. Cilalı yüzeylerde bu girinti-çıkıntılar daha az olduğundan sürtünme kuvveti de o oranda azdır. Bu nedenle pürüzlü yüzeylerin yağlanması ile bu girintiler azaltılarak daha az sürtünme kuvveti uygulaması sağlanabilir.


b) Cismin ağırlığı
Bir cismin ağırlığı arttığında cismin ve yüzeyin girinti-çıkıntıları daha fazla birbiri içine gireceğinden sürtünme de artar. Yani cismin hareketini engelleyen kuvvetin büyüklüğü de artar. Cismin hareket etmesini engelleyen bu kuvveti yenmek için, bu kuvvetten daha büyük bir kuvveti cisme uygulamak gerekir.

 

Yüzeye etki eden dik kuvvete bağlııdır. Cismin kütlesine ve ağırlığına bağlıdır. Sürtünme katsayısına bağlıdır. Yüzeylerin pürüzlü,pürüzsüz veya kaygan olmasına bağlıdır. Sürtünen yüzeylerin cinsine ve yapısına bağlıdır. Sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne ve alanına bağlı değildir.

 

2 2 2