Cevaplar

2013-01-15T17:42:13+02:00

Çevre kirliliği. Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Diğer bir deyişle "ekosistem" olarak tanımlanabilir.

Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir.

Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen cansız çevre öğeleri üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışması olayına "çevre kirliliği" adı verilmektedir.

Gelişen teknolojinin yaşamımıza getirdiği rahatlık yanında, bu gelişmenin tabiata ve çevreye verdiği kirliliğin boyutu her geçen gün hızla artmaktadır. Yaşamı daha mükemmel hale getirmek, daha sağlıklı ve uzun bir ömür sağlayabilmek amacına dönük bu gelişmelerin, gerek kırsal, gerek kentsel alanlarda olsun, doğal kaynakları bozduğu su, hava, toprak kirlenmesine yol açtığı, bitki ve hayvan varlığına zarar verdiği son yıllarda inkar edilemez bir gerçek haline dönüşmüştür.

0
En İyi Cevap!
2013-01-15T17:42:55+02:00

Yasadigimiz çevreden bizler sorumluyuz.  Temiz bir çevre ve yasadigimiz çevrenin temiz kalmasini istiyorsak her birey üzerine düsen görevi layikiyla yerine getirmelidir. Temiz bir çevrede yasamak bizlerin elinde olan birseydir.

Çevremizi  bulunan çöp sepetleri ve konteynirlari çöpler içindir.  Çöpleri yere atanlari ve çevresini temiz tutmuyanlari uyaralim ve bu konuda duyarli olalim. Bizlerin önderi Peygamber efendimiz bir hadisinde “Temizlik imandandir.” demistir. Insanlar bulunduklari ortamitemiz tutmalidir.

Çevremize zararli bütün herseyi ortadan kaldirmaliyiz . Örnegin gereksiz çalisan arabalar stop edilmelidir. Fabrikalarin bacalari önceden filtreden geçtikten sonra havaya dumani atilmalidir. Fritöz kizartilirken kapagi kapali tutulmalidir. Bunun gibi ve buna benzer bizlerin üzerine düsen sorumluluk  bilinçli bir sekilde uygulanmalidir.

Çevremiz bizlerin gelecegidir. Gelecekte temiz bir çevre ve hava istiyorsak mutlaka duyarli davranmak gerekiyor. Okullarda çevre temizligi konusunda daha hashas ve daha önem gösterilmeldir. Özellike anne ve babalar çocuklarina örnek olarak çöpleri çöp sepetine  atarak onlara örnek olurlar.

1 5 1