Cevaplar

2013-01-15T17:54:25+02:00

Rasyonel sayılarda çarpma ve bölme işleminin geçen sene kesirlerde gördüğümüz çarpma işleminden pek farkı yok.

Anlama konusunda sıkıntınız olmayacaktır.Bu yüzden içiniz rahat olsun.

Öncelikle tam sayılarda çarpma işlemini inceleyelim.

Kesirlerdeki çarpma işleminde olduğu gibi iki kesir çarpılmadan önce şunlara dikkat edilir.

Varsa tam sayılı kesirleri bileşik kesre çeviririz. Paydası olmayan sayılar varsa.Paydasına 1 yazılır. Varsa sadeleştirme yapılır. ( sadeleştirme yapılırken dostlar birbiriyle sadeleştirilmez.Ancak düşmanlar sadeleştirilir. Pay tarafındakiler birbiriyle, payda tarafındakiler de birbiriyle dosttur. Yani sadeleştirme pay ile payda arasında alt alta veya çarpraz şekilde olabilir )

Sonrasında ise, geçen sene kesirlerde öğrendiğimiz gibi; pay ile pay çarpılır, payda ile de payda çarpılır.

0
2013-01-15T17:56:41+02:00

Rasyonel sayılarda çarpma ve bölme işleminin geçen sene kesirlerde gördüğümüz çarpma işleminden pek farkı yok.Anlama konusunda sıkıntınız olmayacaktır.Bu yüzden içiniz rahat olsun.

Öncelikle tam sayılarda çarpma işlemini inceleyelim.Kesirlerdeki çarpma işleminde olduğu gibi iki kesir çarpılmadan önce şunlara dikkat edilir.Varsa tam sayılı kesirleri bileşik kesre çeviririz. Paydası olmayan sayılar varsa.Paydasına 1 yazılır. Varsa sadeleştirme yapılır. ( sadeleştirme yapılırken dostlar birbiriyle sadeleştirilmez.Ancak düşmanlar sadeleştirilir. Pay tarafındakiler birbiriyle, payda tarafındakiler de birbiriyle dosttur. Yani sadeleştirme pay ile payda arasında alt alta veya çarpraz şekilde olabilir )Sonrasında ise, geçen sene kesirlerde öğrendiğimiz gibi; pay ile pay çarpılır, payda ile de payda çarpılır.

0