Cevaplar

2013-01-15T18:15:30+02:00

1. Biyoteknolojinin ilerde hangi gereksinimi karşılayacağı beklenmektedir?

Biyoteknoloji ile gen aktarımı yapılarak hastalıklara daha dayanıklı ürünler elde edilmektedir. Günümüzde kaybolmakta olan türlerin korunmasında, çoğaltılması zor olan türlerin üretiminde, çeşitli doku kültürü yöntemleri uygulanmaktadır. Gelecekte, hızla artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacının da biyoteknoloji ile karşılanacağı  beklenmektedir.

2. Selçuklular zamanında kervansarayların yaygınlaşması hangi ekonomik faaliyetin ön planda olduğunu gösterir?

Ticari faaliyetlerin ön planda olduğunu gösterir.

3. Sanayi Devrimi tarımı nasıl etkilemiştir?

Sanayi Devriminden sonra tarımda makineleşmeye geçilmesiyle topraktan elde edilen ürün miktarı artmıştır. Tarım yapılabilecek alanlar genişledi. Tarımda insan gücüne duyulan gereksinimde azalmalar olmuştur.

4. Bilgisayar insanların ekonomik faaliyetlerini nasıl etkilemiştir?

Bilgisayarın icadı, bilgi paylaşımında önemli bir adım olmuştur. Bilgisayarın ve İnternet’in en önemli özelliği, değişimlerden küçük bir grubun değil toplumun tamamının çok kısa sürede etkilenebilmesidir. Birbirinden çok uzakta olan fabrikalar bir merkezden kolayca yönetilmeye başlanmıştır. Hatta bilgisayar sayesinde bazı işlerde evler, ofis gibi kullanılmaktadır.

5. Paleolitik ile Neolitik dönemini birbirinden ayıran ekonomik faaliyet hangisidir?

Paleolitik çağda avcılık ve toplayıcılık var iken, neolitik çağda insanlar gıda ihtiyaçlarını tarımsal faaliyetlerle ve evcilleştirdikleri hayvanlar ile karşılamaya başlamışlardır. Neolitik çağda insanların kap kacak ihtiyaçları sonucu zanaatlakarlar da ortaya çıkmıştır.

0