Cevaplar

2013-01-15T18:37:02+02:00

Çocuğun yaptığı bir davranışı biz olumsuz davranış olarak görürken, bir başka kişi aynı davranışı olumsuz davranış olarak görmeyebilir. Bu biraz da yetişkinin çocuğu anlayıp anlayamadığı ile ilgilidir.

Olumsuz davranan çocuklar genellikle umutlarını yitirmişlerdir. Yapıcı yolların katkısı olamayacağına inandıkları için, olumsuz davranarak önemsenmeye çalışırlar.

Olumsuz davranışın bir amacı olduğuna göre, davranışın kendisine değil, sonuçlarına bakarak davranışı anlayabiliriz. Çocuğun amacını anlayabilmek için; önce çocuğun olumsuz davranışları karşısında ne tür tepkiler gösterdiğinizi inceleyin.

Sizin olumsuz davranışı düzeltme çabalarınıza çocuğun nasıl bir tepkide bulunduğuna bakın. Çocuğun size olan tepkisi amacını ortaya koyacaktır. Çocuk çeşitli nedenlerle olumsuz davranışlar sergileyebilir.

Çocuklar Neden Olumsuz Davranışlar Sergilerler? 

Çocuğun İlgi Çekmesi

Çocuklar ve gençler, ilgiye çok daha fazla ihtiyaç duyarlar. Çocuklar, büyüklerin ilgisini çekebilmek için her yolu denerler. Sadece ilgi çektikleri zaman önemsendiklerine inanan çocuklar, ihmal edilmek yerine, olumsuz ilgiyi tercih edebilirler.

Mesela, siz arkadaşlarınızla sohbet ederken, çocuğunuz sürekli olarak yanınıza gelip size bir şeyler söyler. Eğer ilginizi çekemezse bu sefer ağlayarak ya da bir arkadaşını size şikâyet ederek ilginizi çekmeye çalışabilir. Çocuğun olumsuz davranışının sonucunu inceleyerek, amacının ilgi olup olmadığını anlayabiliriz.

Eğer sadece sinirleniyorsak ve çocuğun olumsuz davranışını hatırlatarak ve dil dökerek düzeltmeye çalışıyorsak, bu durumda çocuk istediği ilgiyi elde etmiş olur ve bu davranışı sık sık tekrar eder. 

Bu gibi durumlarda, çocuğa yardım edebilmek için, çocuğun olumlu davranışlarını görüp olumsuz davranışları görmezlikten gelebiliriz. Ya da, bu davranışına beklenmedik bir şekilde karşılık verebiliriz. Bu, her zaman davrandığınızın dışında bir tepki olmalıdır.

En önemlisi, yararlı bir davranış bile olsa, çocuklara ısmarlama (talep üzerine) ilgi göstermeyin. Çocukları beklemedikleri anlarda fark edin. Onları iyi bir davranış gösterirken yakalayın.

2 2 2
2013-01-15T18:46:21+02:00

mesela bir arkadaşımız tembel sınaa giriyo biz içimizden şöle diyoruz kesin düşük alcak bi bir ön yargı

aşağılamada öğretmenlerimizin bize yapyıhı davranışlar olabilir 

2 3 2