Cevaplar

2013-01-16T13:40:27+02:00

Kutup iklimi, Dünya'nın sürekli olarak karlar ve buzlarla kaplı olan kutup bölgelerinde görülen iklim tipidir. Kuzey Kutbu çevresinde, Grönland Adası'nın iç kısımlarında ve Antarktika'da etkilidir.

Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C'nin altındadır. Sıcaklık çoğu zaman -40°C'ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır.Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez çünkü Güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir.

Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Dolayısıyla yağışlar son derece az ve her zaman kar şeklindedir. Ortalama yağış yıllık 200 mm civarındadır. Bu sebeple, kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir. Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.

Eskimolar hayvan derilerinden yaptıkları kıyafetleri kat kat giyerek soğuktan korunurlar. Ulaşım, köpeklerin çektiği kızaklarla sağlanır. Halk, geçimini balıkçılıklasağlar. Bazı balıkları buzu kırarak çıkarırlar.bazı eskimolar evlerini buzdan yaparlarken ki buna igloo denir bazıları ise soğuğa dayanıklı evler yaparlar.

1 5 1
En İyi Cevap!
2013-01-16T14:08:13+02:00

savan iklim tiplerin kimuonik araçların birleşmesi ile oluşur. En çok savan iklim SOĞANLARIN OLDUĞU YRLERDE BULUNUR.

 

ÖZELLİKLER

1-SOĞAN OLAN YERLERDE BULUNUR.

2-SOĞAN EN ÇOK BREZİLYA'DA YETİŞİR VE BU İKLİM TİPİDE ORADA GÖRÜLÜR.

3-ARGOLARDA KULLANABİLİR.YANİ GİBİ KELİMELERDE KULANILIR.

4-SAVAN İKLİM TİPİNİ GÖREN KİŞİLERİN HEP GÖZÜ YAŞLI OLUR.GÖZLERİ YANABİLİR.

 

 

PUAN İÇİN DE BEKLİYORUM İNŞLHAH BEĞENİRSİN

 

2 5 2