1)renk nedir
2)peysaj nedir
3)10'lar grubu öncü ressamları yazınız resimlerinde hangi konuları işleriklerini yazınız
4)YENİLER grubu öncü ressamları yazınız resimlerinde hangi konuları işleriklerini yazınız
5)D grubu öncü ressamları yazınız resimlerinde hangi konuları işleriklerini yazınız

1

Cevaplar

2012-10-07T10:43:52+03:00

Peyzaj, insanlar tarafından algılandığı şekliyle, karakteri doğal ve/veya insani unsurların eyleminin ve etkileşiminin sonucu olan bir alan anlamına gelir.

Peyzaj önemlidir ama manzara gibi değil çünkü tarih ile günümüz, kültür ile doğa arasında bağlantı kurar. Çeşitli değerlere sahiptir ama hepsi somut değil(yer duygusu...gibi); ve insanlar ana maddesidir- peyzajı oluşturan ve değer veren olanlardır.

Peyzaj belirli bir yerden bakıldığında görüş açısına giren tüm topoğrafik, doğal ve kültürel verileri içerir.Bir alanın tüm görünür özelliklerini içerir.

Peyzaj hayatlarımız için ortam sağlar. Peyzajlar ihtiyaçlarımızı yanı sıra doğa gereksinimlerimizi sağlar. Örnek vermek gerekirse yaban hayatı, vahşi yaşam...vb.v faaliyetlerimiz fonksiyonu ve görünümü şekillendirebilir ve etkileyebilir.Bu aktiviteler şunlardır:

Rekreasyon ve sağlık Yaban hayatı ve biyolojik çeşitlilik(biyoçeşitlilik) Eğitim ve deneyim Tarım, ormancılık ve gıda Doğal kaynaklar Ulaşım ve altyapı Yerleşim Yerel açıklık Tarih

Peyzajlar dinamiktir. Peyzaj karakteri son yıllarda oluşan süreçlerle değişmektedir.Peyzajın değişimine etki yapan farklı kuvvetler vardır. Bunlar:

Tarım ve orman Doğal kaynaklar Turizm Çevre yönetimi İklim değişikliği Yerleşim, gelişim ve kalkınma Rekreasyon Enerji
0