Cevaplar

2013-01-16T17:58:13+02:00

Op artoptik resim olarak da bilinen 1960'ların bir resim akımıdır. Renk, çizgi gibi öğeler göz yanılsamaları yaratmak için kullanılır. Eserler genelde soyut olup, pek çok durumda siyah-beyazdır.

Lekecilik ve hareket resmine karşı gelişen Op-art, sanat yapıtını kurallarla bilimsel olarak düzenlemeye önem vermiştir. Rastlantıya dayanan içgüdüsel otomatik yazı resmi( içgüdüsel-nonfigüratif), bu anlayışın tam karşıtı olmaktadır. Op-art resimde üçüncü boyut etkisini verme eğiliminin soyut sanatta ortaya çıkan şeklidir. Bunun için geometrik biçimler ritmik biçimde düzenlenmiş ve bu biçimler üzerinde renkle modle yapılmıştır. Op-art, yeni konstrüktivist, geometrik biçimleme yöntemleriyle akrabadır ve onların olanaklarından geniş olarak yararlanmıştır. Josef Albers ile Vasarely’nin temsil ettiği Op-art, optik aldatmalara dayanan çalışmalara sahiptir. Resim sanatına, aldatıcı bilimsel perspektif resmine itibar etmeyen yeni bir konstrüktivizm ve doğal olmayan yeni bir optik görüntü getirmiştir.

not: vikipediden aldım

1 5 1
2013-01-16T17:58:32+02:00

Akım ilk hareketini 1950’li yılların başlangıcında oluşturmuştur. Yeni dadaist canlandırma, soyut geometrik sanatta olduğu gibi bir canlandırma yapmak istemişlerdir.

1965’te Newyork MOMA’DA çağdaş soyut hareketi’nin bir örneğini tanımak üzere “the responsive eye”adını taşıyan bir sergi düzenlemişlerdir.Time dergisinde yayınlanan bir makalenin de bu adı açıklaması ile tanınması sağlamıştır.

Hareket, yanılsama ,ışık ve optik mekan bu akıma yeni değerler olarak sunulmuştur. Görsel etkini her bireyin gözünün algılama mekanizması yolu ile aynı biçimde oluşma ve yapının kavranması için seyircinin belli bir kültürel gereksiniminin olması optik sanatın temel görüşleridir.

0