Cevaplar

2012-10-07T11:17:05+03:00

Akıl, Allah’ın zatının varlığını bilir, ancak mahiyetini bilemez. Henüz kendi mahiyetini bilmeyen insan aklının, böyle bir yola girmesi onu ancak şirke düşürür. Çünkü Allah’ın zatı hakkında her ne düşünse, bunlar onun kendi düşüncesinin mahsulüdür. İnsan, ancak Allah’ın yarattığı şu varlık alemini anlamaya çalışabilir, Onun mahlukatını tefekkür edebilir; zatını değil. Onun zatının kutsî mahiyetini ancak kendisi bilir. 

Ne göz her varlığı görür, ne kulak her sesi işitir, ne de akıl her şeyi anlar. Her şey Allah’ın mülkü ve mahlûku. Akıl ise, o her şeyden sadece bir şey. Ve her mahlûk gibi, o da mahdut yani sınırlı. Henüz bir hücreyi bile tam olarak izah edememiş, genin şifrelerini çözememiş. Öte yandan galaksilere sınır biçememiş, semanın büyüklüğünü rakamlara dökememiş. Kısacası, insan aklı henüz mahlûkat dairesini bütünüyle anlamış değil. Bu hâliyle kalkıyor, hâlıkıyeti anlamaya, Allah’ın mukaddes zatı hakkında tahminler yürütmeye çalışıyor.  Alıntı

4 3 4
2012-10-07T11:59:20+03:00

etrafına bakarsan heryerde allahın yarattığı bir şeyi görürsün.

peygamberlerden birine(adını unuttum) insanlar biz allahı görmek istiyoruz demiş.Peygamber göremezsiniz bende Alahı görmedim ben Cebrail aracılığıyla Allahla konuşuyorum demiş.Tabi adamlar inanmamış.Peygambere vahiy inen dağa gitmişler ve biz Allahı görene kadar burdan gitmiyeceğiz demişler.Bir süre sonra Peygamber dua etmeye başlamış "Allahım ben insanlara seni göremeyceklerini söyledim ama bana inanmıyorlar sen yardım et " demiş.Cebraille haber gelmiş Allah sze gözükmiyecek ama şu karşıdaki dağa gözükicek . Her kes dağa dikkatli bir şekilde bakıyormuş küçücük bir değişme olucak sanarken dağ yerle bir oluvermiş.İnsanlar bunu görünce birden bayılmış.

 

birde bu Allahın varlığına ait bir ayet vardır

"Siz beni bir şeye benzetmek istiyorsunuz ama ben sizin aklınızın erişemeyeceği bir şekildeyim"

2 5 2