Cevaplar

2013-01-16T19:47:50+02:00

Gümüş Patenler-Elızabeth M.Dodge, Gümüş Patenler Kitap Özeti

KİTABIN ADI Gümüş Patenler 
KİTABIN YAZARI Elızabeth M. DODGE 
YAYINEVİ VE ADRESİ Akdeniz Yayıncılık Bağcılar / İSTANBUL 
BASIM TARİHİ Aralık 1998 KİTABIN 
YAYIM MAKSADI Milli Eğitim Gençlik Ve Spor Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulunun 27.05.1986 Tarih Ve 4429 Numaralı Yazısıyla 1739 Sayılı Kanun Gereği İlk Ve Orta Okullara Tavsiye Edilmiştir.

KİTABIN ÖZETİ :


Hans ve Gretel, babaları bir sel felaketinde baraj duvarlarını sağlamlaştırmaya uğraşırken talihsiz bir kazaya uğrayan ve bunun sonucu olarak kendini bilmez bir şekilde yatan fakir bir ailenin iki çocuğudur. Babanın sağlığında ailenin maddi durumu orta halli hatta zengin sayılabilir. Çünkü; baba çok çalışmakta, zor günler için gereksiz harcamalardan kaçınıp sürekli para biriktirmektedir. Aile ayda bir altın ayırarak hem bir para kesesi, hem de eski bir çorabın içini doldurmuştur. Baba kazadan hemen önce bir arkadaşından şüphelenerek kimseye haber vermeden, uzun uğraşlar sonucu biriktirmeyi başardığı bin altını saklamıştır. Tam eşi Meitje’e sakladığı altınların yerini söyleyecektir ki, kendisinin tam on yılına mal olacak baraj duvarlarının tamiratıyla bizzat ilgilenmek ister. Ayrıca baba evden ayrılmadan hemen önce eşine birde saat vermiş, kendisinden bunu iyi saklamasını istemiş, eşinin şaşkınlığı karşısında saatin hikayesini dönünce anlatacağını belirtip aceleyle yola çıkmıştır. Ne var ki; o talihsiz kaza meydana gelmiş, babanın hafızasıyla beraber paralar ve sırlar da karanlığa gömülmüştür. 
Bu olay esnasında Hans beş, Gretel ise iki yaşındadır. Çocuklar annenin olağanüstü gayretleriyle büyümüş, ailenin yaşam standardı ise iyice düşmüştür. Öyle ki ısınmak için turbaları, yemek için ekmeği zor bulmaktadırlar. Bu yokluk içerisinde Hans onbeş yaşında, yaşına göre iri ve gürbüz bir erkek, Gretel ise on iki yaşında, zayıf ve çelimsiz bir kız çocuğu olmuştur. Yaşadıkları kulübenin 1 km. ilerisindeki gölde buz üzerinde danseder gibi kayan çocukları gördükçe içleri gitmekte ama paten alacak paraları olmadığı için Hans’ın tahtadan yaptığı patenlerle idare etmek zorundadırlar. Ev işlerinden ve çalışmaktan arta kalan 1-2 saatlik zamanlarında, bu gıcırdayan tahta patenlerle kaymak en büyük zevkleridir. Yaşıtları onları küçümsemekte, fakir diye aralarına almamaktadırlar. Hans ve Gretel ise almış oldukları iyi terbiyeden ve çok onurlu olmalarından dolayı kimseye ne sıkıntılarını anlatmakta, ne de kimsenin yardımını kabul etmektedir. Sadece çok iyi yürekli bir kız olan Hilda ve en az onun kadar iyi yürekli Piyer onlarla ilgilenmekte, durumlarına üzülmektedir. Birkaç kez çocuklara yardım etmek istedilerse de bu çabaları boşa gitmiştir. Yalnız Hilda, Hans’ın kardeşine yaptığı çok güzel işlemeli ağaç kolyeden kendisine de yaptırmış, ancak bu yolla yardım kabul ettirebilmiştir.

2 5 2
2013-01-16T19:49:54+02:00

Hans ve Gretel yoksul iki kardeştir. Babaları öldüğü için anneleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir gün bir paten yarışması düzenlenmiştir. Helen yarışmaya Hans ve Gretel'in de de katılmalarını istemiştir. Onların katılması için onlara para vermiş ve yardım etmiştir.Paten yarışmasını kazanmışlardır. Diğerleri ise Hans ve Gratel'i çok kıskanmışlardır. Ünlü bir doktor gelip babalarını durumuna bakmış ve onu iyileştirmiştir. Yıllar sonra Hans ünlü bir doktor. Gretel ise popüler bir ses sanatçısı olmuşlardır. Bunu kıskanan çocuklar ise kurdukları ailenin devem edip edemeyeceğinden bile şüphe ediyorlardır.

 

en iyi ceavp seçersen sevinirim :)

 

 

 

 

 

1 5 1