Cevaplar

2013-01-17T13:52:57+02:00

Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Einstein'ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının Big Bang'le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu.

Hawking'in kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim adamları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. Karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi kitaplarının büyük ilgi görmesini sağladı. Bilim kitabı olduğu kadar bilim-kurgu romanı olarak da okunabilen kitapları 40 dile çevrildi.

Hawking asıl şöhreti, bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı ile yakaladı. "Ceviz Kabuğundaki Evren" isimli kitabı da "Zamanın Kısa Tarihi"nin bir devamı sayılabilir. Burada okuru çoğu kez gerçeklerin kurmacadan daha şaşırtıcı olduğu teorik fiziğin en üst noktalarına çıkarıyor ve evrenin temel ilkelerine dair anlaşılır yorumlarda bulunuyor. Kitapta süper kütle çekimi, kuantum teorisi, zaman yolculuğu, görelilik kuramı, süpersimetri ve bütünsel beyin algılanımına kadar evrenin bilinen en kışkırtıcı sırlarına kapı aralıyor. Ayrıca Hawking, "başlangıç tekilliğini" bulan, yani her şeyin başlangıcının bir "tekillik" olduğunu ispatlayarak, ilk kez Allah'ı tanımlayan bilim adamı olarak kabul edilir.
Einstein'dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking, 12 onur derecesi almıştır.

 

Stephen Hawking'in ‘Dünyanın Sonu’ teorisindeki yıllara göre tespitleri şöyle:

2000-2400 yılları arası
El nino yüzünden iklim değişiklikleri olacak. İklim değişikliği sebebiyle sıtma ve tifo daha gelişmiş korkunç bir hal alarak insanlığın karşısına dikilecek. Kasırga ve hortumlar insanlığı kasıp kavuracak. Önümüzdeki 100 yıl içindeki ısı değişimleri bitki örtüsünü allak bullak edecek. Buzulların erimesi, yer şekli yüzeylerinde önemli değişiklikler meydana getirip yerleşim yerlerini denizlerin dibine gömecek.
2400-2500 yılları arası
Güney Yarımküre'deki şiddetli olumsuz değişimler sebebiyle Kuzey Yarımküre'ye kaçan insanlar göç savaşlarına sebep olacak. Çevre kirliliği tabii kaynakları kurutacak. Kuzey ve Güney kutbundaki korkunç dev buzul dağları eriyerek, karaların çoğu sular altında kalacak.
2400-2800 yılları arası
Dünyanın atmosferi değişecek ve Dünya, Mars gibi sülfirik asit hâlini alacak, hiçbir canlı yaşayamayacak.

 

0