7. Sınıf Fen Dersine 3 Tane Anahtar kavram Araştırmam Lazım.Elektrik Akımı Nedir ? Akım Şiddeti Nedir ? Gerilim Nedir ? İnterneten Bakabilirsiniz. Kısa Ve Düzgün Olursa Teşekkür Ederim. SAÇMA SAPAN CEVAP VEREN ŞİKAYET EDİLİR. SİTE VERENDE....

1

Cevaplar

2013-01-17T15:39:29+02:00

Elektrik Akımı:

Elektrik akımı iletken bir cismin kesitinden geçen serbest elektron miktarıdır. Başka bir deyişle elektrik akımı serbest elektronların iletken madde içinden akmasıdır.

Elektrik akım şiddet birimine Amper denir. Bir devreden elektrik akımının akabilmesi için o devrenin Kapalı Devre olması gerekir.

Eğer devre açık olursa serbest elektronlar havada geçemeyecekleri için elektrik akımı akmaz. Bu şekilde ki devrelere de Açık Devre denir.

AKIM ŞİDDETİ

Akım şiddeti iletken telden birim zamanda(saniye olabilir)geçen yük sayısına denir. Atomda elektronlar hareketli olduğu için bu yükler elektronlardır. Yeni bir tanım yapacak olursak; Akım şiddeti iletken telden birim zamanda(saniye olabilir)geçen elektron sayısına denir.
Sembolü I harfidir, birimi A harfiyle gösterilen Amperdir.

Gerilim..

Gerilim (EMK, elektromotor kuvvet, potansiyel fark), bir üretecin iki ucu arasındaki potansiyel farka denir. Gerilim, voltmetreyle ölçülür ve U, E, V ya da e ile gösterilir. Birimi volt (V), denklemi, U = I.R [V] şeklindedir.

Gerilimin ast katları

Pikovolt (pV),10^(-12)
Nanovolt (nV), 10^(-9)
Mikrovolt (mV), 10^(-6)
Milivolt (mV)10^(-3)

Gerilimin üst katları

Kilovolt (kV), 10^(3)
Megavolt (MV), 10^(6)
Gigavolt (GV)10^(9)

Not: Megavolt ve gigavolt uygulamada kullanılmamaktadır. Gerilimin ast ve üst katları biner biner büyür ve küçülür.

1 5 1