Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-17T16:10:33+02:00
Yağ, Peynir, ve Sütte Hangi Vitaminler Vardır? Yağ, Peynir, ve Sütte Hangi Vitaminler Vardır?

Süt, Peynir ve Süt Ürünlerinde Hangi Vitamin ve Besinler Vardır?

Her öğünde almamız gereken dört temel besin grubundan biri süt ve süt ürünleri. Bu gruptaki besinler vücudumuz için gerekli kalsiyum ve vitamin B2’nin en iyi kaynağı. Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Bu grup ayrıca protein, fosfor ile B2 ve B12vitamini açısından da zengin. Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının süt grubu besinleri her gün tüketmesi gerekiyor. Tüketilmesi önerilen miktar yetişkinler için günde 2 porsiyon, çocuk-genç-gebe-emzikli ve post menopoz (menopoz sonrası) kadınlar için ise günde 3-4 porsiyon. (Bir büyük su bardağı süt veya yoğurt, iki kibrit kutusu büyüklükte peynir, bir küçük kase muhallebi veya sütlaç, bir porsiyon kabul edilir.) Süt proteini iyi kalite bir protein. Proteinler, büyüme için mutlaka gerekli. Vücudun tüm hücrelerinin büyük bir bölümü proteinlerden yapılmış ve bu hücreler sürekli olarak değişip yenileniyor. Vücut proteinlerinin oluşumu için kaynak, besinlerimizde bulunan proteinler. Süt proteinleri yüzde 78-80 oranında vücut proteinine dönüşebiliyor. Sindirilebilirlikleri ise yüzde 90’ın üzerinde. Kalsiyum için en iyi kaynak süt ve ürünleri. Kalsiyumu ilaç olarak almak yerine süt, yoğurt, peynir olarak her öğünde almak daha uygun. Özellikle çocukluk ve gençlikte süt içimi sadece büyüme için değil, genetik sınırlar içinde kemik kütlesinin en yüksek düzeye çıkması, yaşlılıkta kemik kayıplarının en aza indirilerek kemik sağlığının korunması için de yararlı.

Kalsiyum, kemik ve dişlerin yapı taşı

Kalp kaslarının kasılmasını sağlayarak kalbin atmasını, normal sinir fonksiyonlarının devamlılığını sağlıyor.

Kanama durumlarında kanın pıhtılaşma işlevini yerine getiriyor.

Sütte bulunan kalsiyum, kan kolesterol düzeyini düşürücü etkiye (hipokolesterolemik etki) sahip.

Dokulardaki kolesterolü toplayarak dışarı atılmasını sağlayan, (HDL) iyi kolesterolün sentezini artırıyor.

Kalsiyumun hipertansiyonun önlenmesi ve tedavisinde de olumlu etkisi var.

Kalsiyum gereksinimi hayatın her devresinde farklılık gösteriyor. Hızlı büyümenin olduğu devrelerde, çocuk, genç, gebelik ve emzirme dönemlerinde kalsiyum gereksinimi artıyor. Ancak her yaş döneminde yeterli miktarda kalsiyum almaya özen göstermek gerekiyor. Çocuklarda yetersiz kalsiyum alımı büyümeyi etkileyebiliyor. Ağır yetersizlik durumunda yetişkinlikte erişebilecekleri maksimum boya ulaşamıyorlar. Yaşam boyunca, hafif yetersizlik durumlarında bile kemik yoğunluğu etkilenebiliyor, kemik kayıpları oluşabiliyor, osteoporoz riski artabiliyor ve kolay kemik kırıklarının görüldüğü hastalıklar oluşabiliyor. Yetmiş yaşındaki tüm kadınların yüzde 30-40’ı osteoporozu gösteren en azından bir kırığa sahip.

 

Sütün Besin Değerleri

Enerji ve Besin Öğeleri: 100 ml 250 ml Enerji (kcal/Kj): 62.6/262 156.5/655 Protein (g): 3.3 8.25 Yağ (g): 3.4 8.5 Karbonhidrat (g): 4.7 11.75 Kalsiyum (mg): 120 300 Yaş Günlük Kalsiyum İhtiyacı 250 ml Süt’ün

 

(1 Bardak)

Kalsiyum Değerleri

RDA’yı

 

Karşılama Oranı

1-3 Yaş: 500 mg 300 mg %60 4-8 Yaş: 800 mg 300 mg %37.5 9-18 Yaş: 1300 mg 300 mg %23 19-50 Yaş: 1000 mg 300 mg %30 50 Yaş Üzeri: 1200 mg 300 mg %25

PEYNİRDE VİTAMİNLER:

Peynirde, yağda çözünen vitaminlerden A-D-E-K vitaminleri bulunmaktadır. Konsantrasyonları peynirin yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tam yağlı peynirdeki A vitamini’nin %80 – %85′i peynire geçmektedir. Bu nedenle peynir A vitamini bakımından önemli bir kaynaktır. B vitamini kompleksleri bakımından da zengin içeriği sebebiyle peynir önemli bir kaynak durumundadır.

Yağda Hangi Vitaminler Vardır?

Lipitler (Yağlar)

Yağ ve kolesterol gibi yağ benzeri tüm maddelere lipit adı verilir. Suda çözünmeyen lipitler arasında eter, benzin, kloroform gibi yağ çözücülerle eriyenlere ham lipit denir. Ham lipitlerin içinde değişik kimyasal yapıya sahip; yağlar, fosfolipitler, glikolipitler, steroidler ve mumlar gibi maddeler yer alır.

Yağlar
Yağlar, karbonhidrat ve proteinlerle birlikte vücudumuza enerji sağlayan 3. besin grubudur. Yiyeceklerle beraber vücuda giren karbonhidrat ve proteinlerin fazlası, vücudumuzda yağ olarak depolanır.
Yağlar genellikle bir gliserol molekülünün 3 yağ asidi ile birleşmesi sonucu meydana gelen trigliseritlerdir.

Yağlar ne işe yararlar ve içindeki vitaminler nelerdir?

Yağlar vücuda, aynı miktardaki karbonhidrat ve proteinlerin 2 katından fazla enerji verirler. 1 gram yağ, 9 kilokalori enerji sağlar. Özellikle balık ve su ürünlerinde bulunan yağlar, retina ve beyin gelişimi için gereklidir. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek için bu besinlerde bulunan Omega 3 yağı, daha fazla tüketilmelidir. Vücut için mutlaka gerekli olan elzem yağ asidi, zeytinyağı ile alınır. A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanılmasını sağlarlar. Derinin altında bulunan yağ tabakası, vücut ısısının kaybını önler. İç organları çevreleyerek, onları dış etkenlerden korurlar. Midenin boşalmasını geciktirerek, tokluk hissi verirler. Östrojen ve testesteron hormonunun yapısında bulunurlar. Yeterince yağ alınmazsa, salgılanma bozulur.

 

2 1 2
En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-17T16:11:58+02:00

YAG => A-D-E-K vitaminleri

PEYNIR => A-D-E-K vitaminleri

SUT => A-B-C.. fosfor..

.............................................

en iyi secersen sevinirim... :)

 

 

5 4 5