Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-17T16:14:56+02:00

Çin’in eşsiz doğal güzellikleri


       Son derece zengin turizm kaynaklarına sahip olan Çin’in her yöresinde eşsiz güzelliklere sahip dağ, ırmak, pınar, şelale, antik kalıntı, ender bulunan hayvan türleri ve bitkiler ile sayısız eski eser görmek mümkündür. Bütün bu güzellikler doğa ve insanlar ile uyumlu bir şekilde bir arada bulunmaktadır. Çin’de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan eserlerin sayısı 29’u buldu. Bunlardan üçü doğal miras, 21’i kültürel miras ve dördü doğal ve kültürel miras olarak kabul edildi. Söz konusu doğal ve kültürel mirasların Çinlilerin zekasını ve çalışkanlığını yansıttığı söylenebilir.

 Bu değerli doğal ve kültürel mirasların dışında Çin’de güzel manzaraları ve zengin kültürüyle ün kazanan sayısız yer vardır. Turistler genel olarak bu yerleri gezerek, Çin’in doğal güzelliği ve eskiye uzanan medeniyeti hakkında bilgi sahibi olurlar.

 Guilin’de dağ ve ırmaklar

  Çin’in güneybatısındaki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde bulunan Guilin şehri, ılıman ve nemli iklime sahiptir. Kışın pek soğuk, yazın da pek sıcak olmayan kent tüm sene boyunca yeşillikler içindedir.Yıllık ortalama sıcaklık 19 derecedir.

  Jeolojik araştırmalara göre, doğal ekolojik dengeye sahip Guilin, yaklaşık 300 milyon yıl evvel, uçsuz buçuksuz deniz idi. Yer kabuğu hareketleriyle biriken kireçtaşı yükselmiş, rüzgar ve su gibi dış güçlerin aşındırması nedeniyle bölgede şimdi görülen değişik tarzdaki tepeler, gizemli mağaralar ve yeraltı ırmakları oluşmuş. Özgün coğrafi görünümü, güzel manzaralara sahip Lijiang ırmağı veya etrafındaki eşi görülmemiş pastoral manzaralarla birlikte eşsiz bir tablo oluştururlar. Guilin, bugün “yeşil dağları, güzel ırmakları, gizemli mağaraları ve değişik taş tepeleri”nden oluşan güzel doğasıyla “Çin’in bir numaralı turizm cenneti” olarak adlandırılıyor.

2 3 2
2013-01-17T16:16:46+02:00

çin seddi

5000 yıllık kültür

Changbai Dağı

Tumen Irmağı,

Yalu Irmağı

Songhua Irmağı

1 5 1