Cevaplar

2012-10-07T13:45:22+03:00

Mineraller düzenleyici ve yapıcı-onarıcı besin türlerine girer.Vücuttaki görevleri doku onarımında proteinlere ve vücut savunmasındada vitaminlere yardım etmektir. Minerallerin çoğu asıl elementlerdir (aşağıda söz edildiği gibi: bakır,krom,manganez).

0
2012-10-07T13:45:56+03:00
Mineral Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Görülür? Minarellerin İnsan Sağlığına Katkısı

MİNERALLER Vücudun kendi kendine oluşturamadığı inorganik maddeler olan minerallervitaminler ile birlikte çalışarak vücutça en fazla ihtiyaç duyulan bölgelere etkin bir şekilde ulaşmalarını sağlarlar. Dolayısıyla insan vücudunun en az vitaminler kadar minerallere de ihtiyacı vardır. Kan basıncında kalp ritminde kas fonksiyonlarındavücuttaki sıvı dengesinin devamlılığında üremede oldukça önemli rol oynayan mineraller ayrıca kan oluşumunu ve sağlıklı sinir fonksiyonları gelişimini de kontrol ederler. Özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda mineral eksiklikleri oldukça büyük sorunlara neden olabilmektedir: 

Çinko: İnsan organizmasının büyüme ve farklılaşma gibi pek çok biyolojik sürecine katkı sağlayan çinkonun eksikliğinde çocuklarda bağışıklık sistemi yeterli derecede etkin olamadığı için multisistem hastalıkları görülebilir. Büyüme ve gelişme geriliği oluşabilir. Ayrıca ergenlik çağında cinsel olgunluğa erişememe enfeksiyonlara dayanıksızlık iştahsızlık ve kilo alamama öğrenme ve dikkat eksikliği tat alma duyusunda bozukluk akne dermatit saçlarda incelme ve dökülme gibi cilt sorunları yaşanabilir. bebe05.gifbebe05.gifbebe05.gifbebe05.gifbebe05.gif 


Demir: Eksikliğinin çocuklarda ve yetişkinlerde görülen en önemli sonucu anemi olarak da adlandırılan kansızlıktır. Kansızlığa bağlı olarak deri ve diğer dokuların renginin solukluğu saç dökülmesi kaşıntı saç ve tırnaklarda çatlamalar görülebilir. Ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğinin düşmesi sonucu halsizlik yorgunluk çarpıntı yaraların zor iyileşmesi dudak kenarlarında yaralaryutma güçlüğü soğuk intoleransı da yaşanabilir.

0