Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-01-18T12:14:14+02:00

........

Kolesterol Nedir?

Kolesterol vücudumuzda tüm hücrelerimizde bulunan yağımsı bir madde olup bazı hormonlarımızın yapımında, D vitamini yapımında ve hazım için gerekli maddelerin yapımında kullanılır. Vücudumuz bunların hepsi için gerektiği kadar kolesterol üretir. Ayrıca yediğimiz bazı gıdalarda da kolesterol bulunur.
Kolesterol lipoprotein denilen yapılarla kanımızla damarlarımızın içinde taşınır: LDL ve HDL-Kolesterol. Halk arasında Lanetli veya Kötü Kolesterol denilen LDL-Kolesterol yüksekse, atar damar duvarlarında (arteri) kolesterol plakları (ateroskleroz) oluşur. Halk arasında hayırlı veya iyi kolesterol denilen HDL-Kolesterol ise yağları karaciğere taşır ve karaciğer de kolesterolü vücudumuzdan uzaklaştırır...................

Kolesterol Nedir? Kolesterolün Zararları Kolesterol, insan ve hayvan hücrelerinde var olan, yağda çözülebilme yeteneğine sahip alkol yapısında bir maddedir. Vücudun kendisi bu maddeyi üretir. Kolesterol, hormonların, hücre zarlarının ve vücuttaki bazı diğer maddelerin oluşumu için gerekir. Eğer kolesterol vücut tarafından aşırı miktarlarda üretilirse kolesterolün fazlası kan damarlarının duvarlarında birikir ve buralarda kan akışını tamamen engeller ya da azaltır. Netice itibariyle kanda kolesterol seviyesi yüksekliği meydana gelir. Kolesterol yağ değildir fakat yağa benzeyen mumumsu bir yapısı vardır. Kolesterolün kandaki normal miktarı 180-240 mg/dl'dir. Kolesterolün yükselmesi damar sertliğine neden olur. Kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurtanın sarısı, süt ve süt mamülleri ve tereyağı gibi hayvansal besinler vücudumuza kolesterolü aldığımız kaynaklardan ilk akla gelenleridir.

Kaynak: http://hastaneciyiz.blogspot.com/2012/07/kolesterol-nedir-zararlari-nelerdir.html Kolesterol Nedir? Kolesterolün Zararları Kolesterol, insan ve hayvan hücrelerinde var olan, yağda çözülebilme yeteneğine sahip alkol yapısında bir maddedir. Vücudun kendisi bu maddeyi üretir. Kolesterol, hormonların, hücre zarlarının ve vücuttaki bazı diğer maddelerin oluşumu için gerekir. Eğer kolesterol vücut tarafından aşırı miktarlarda üretilirse kolesterolün fazlası kan damarlarının duvarlarında birikir ve buralarda kan akışını tamamen engeller ya da azaltır. Netice itibariyle kanda kolesterol seviyesi yüksekliği meydana gelir. Kolesterol yağ değildir fakat yağa benzeyen mumumsu bir yapısı vardır. Kolesterolün kandaki normal miktarı 180-240 mg/dl'dir. Kolesterolün yükselmesi damar sertliğine neden olur. Kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yumurtanın sarısı, süt ve süt mamülleri ve tereyağı gibi hayvansal besinler vücudumuza kolesterolü aldığımız kaynaklardan ilk akla gelenleridir.

Alıntıdır........Eniyi Seçersen Sevirim.......................Teşekkürler...........................

2 2 2