Cevaplar

2013-01-18T19:24:16+02:00

sağ salim .....................................................................

2 3 2
En İyi Cevap!
2013-01-18T19:25:41+02:00

1. Being John Malkovich (John Malkovich Olmak, 1999)

Listenin sinemasal anlamda en iyi filmi. Charlie Kaufman’ın Eternal Sunshine of the Spottless Mind ‘den de bildiğimiz ‘entelektüel mizah’ı Spike Jonze’un aykırı ve stilize yönetmenliğiyle birleşince ortaya tüm zamanların en yaratıcı ve orijinal filmlerinden biri çıkmış. Varoluşsal meseleler hakkında da birçok şey söyleyen bu film, hem zeki esprileri ve göndermeleriyle, hem sürükleyici bir kurguyla komediyi ustaca harmanlayan yapısıyla, hem de güçlü altmetinleri ve sinematografisiyle birçok kişi için bir ‘modern klasik’ mertebesine çıktı bile. Özellikle Keener ve Diaz arasında yaşanan ‘lezbiyen aşk’ üzerinden yürüyen kimi komedi anları sizi kahkahalara boğabilir, benden söylemesi.

2. Shrek 1-2 (Şrek 1-2, 2001, 2004)

Listenin üst sıralarında bir animasyon. Gerek klasik filmlere ve masallara yaptığı göndermeleri, gerek masalları tersyüz eden anlayışıyla postmodern bir animasyon başyapıtı olan bu seri, özellikle serinin ilk filmindeki yetişkin işi incelikli esprileri ve olay örgüsüyle sadece son 15 yılın değil tüm zamanların en iyi ‘film’lerinden birine dönüşüyordu ve günümüzün bu tarz ‘bozucu’ anlayışa sahip animasyonlarına, ürettiği yenilikçi formülü sayesinde öncü olup çıkıyordu. Maalesef ilk iki filmin düzeyine ulaşamayan iki de devam filmi var bu serinin.

3. Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme, 2006)

2000′lerin en yaratıcı ve orijinal filmlerinden. Bir roman kahramanını gerçek yaşama transfer eden bu fantastik hikayeli film, içerdiği entelektüel mizahı bir yana, insana pek az filmde yaşayacağı bir seyir zevki veren bir filmdi.

2 5 2