Cevaplar

2013-01-19T14:05:44+02:00
GARANTİ VE İADE
Siparişim eksik, yanlış ya da hasarlı teslim edilirse ne yapmalıyım?
Bu durumda siparişinizi teslim eden kargo yetkilisinden tutanak tutmasını isteyip, ürünü teslim almamalısınız. Hemen Kervan Müşteri Hizmetleri ile telefon ya da e-posta aracılığıyla iletişime geçerek gerekli bilgiyi verdiğiniz takdirde siparişinizin telafisi en kısa zamanda gerçekleştirilecek ve bu işlem için gereken kargo masrafları KERVAN tarafından karşılanacaktır. Satın aldığım ürünlerin garanti süresi nedir? Kervan olarak ürün gruplarımıza göre, tüm ürünlerimizde faturanız üzerinde bulunan tarihten itibaren en az 2 yıl garanti veya sorumluluk süremiz bulunmaktadır. Satın aldığım ürün arızalı/defolu çıktı, ne yapmalıyım?
Sipariş ettiğiniz ürün üretimden kaynaklanan bir hata ile size gönderildiyse, garanti veya sorumluluk süresi içerisinde ürününüzü, aynı ürün ile değiştirebilir veya iade edebilirsiniz. Bu konuda hafta içi günlerde mesai saatleri (08.30-18.30) içerisinde 0216 561 52 29 numaralı Müşteri Hattı telefonumuzdan müşteri hizmetleri temsilcimizle görüşebilirsiniz. Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde ise, [email protected] adresine sorununuzu telefon numaranızla birlikte bildirmeniz yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri temsilcilerimiz size gereken dönüşü en kısa sürede yapacaktır. Satın aldığım ürünün garanti belgesi yok, ne yapmalıyım?
Satışa sunulan tüm ürünlerimizde faturanız aynı zamanda garanti belgesi yerine geçmektedir. Garanti süreci faturanız üzerindeki tarih esas alınarak başlatılacaktır. Satın aldığım ürün bozuldu ne yapmalıyım?
Eğer almış olduğunuz ürünün normal kullanım şartları içerisinde üretimden kaynaklanan bir hata nedeniyle bozulduğunu düşünüyorsanız, bu yöndeki şikâyetinizi lütfen, sorununuzu ve size ulaşabileceğimiz bir telefon numarasını içeren bir [email protected] gönderiniz veya hafta içi mesai saatleri (08.30-18.30) içerisinde 0216 561 52 29 numaralı Müşteri Hattı telefonumuzdan müşteri hizmetleri temsilcimize ulaşınız. Müşteri hizmetlerimiz size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecektir. Sipariş ettiğim ürünü nasıl iade edebilirim?
İnternet satışlarında Siparişinizi, teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde kullanmadığınız ve ürün ya da ambalajını (satılabilirliğini) bozmadığınız sürece iade edebilirsiniz.
12 3 12
2013-01-19T14:07:07+02:00

GARANTİ VE İADE
Siparişim eksik, yanlış ya da hasarlı teslim edilirse ne yapmalıyım?
Bu durumda siparişinizi teslim eden kargo yetkilisinden tutanak tutmasını isteyip, ürünü teslim almamalısınız. Hemen Kervan Müşteri Hizmetleri ile telefon ya da e-posta aracılığıyla iletişime geçerek gerekli bilgiyi verdiğiniz takdirde siparişinizin telafisi en kısa zamanda gerçekleştirilecek ve bu işlem için gereken kargo masrafları KERVAN tarafından karşılanacaktır. Satın aldığım ürünlerin garanti süresi nedir? Kervan olarak ürün gruplarımıza göre, tüm ürünlerimizde faturanız üzerinde bulunan tarihten itibaren en az 2 yıl garanti veya sorumluluk süremiz bulunmaktadır. Satın aldığım ürün arızalı/defolu çıktı, ne yapmalıyım?
Sipariş ettiğiniz ürün üretimden kaynaklanan bir hata ile size gönderildiyse, garanti veya sorumluluk süresi içerisinde ürününüzü, aynı ürün ile değiştirebilir veya iade edebilirsiniz. Bu konuda hafta içi günlerde mesai saatleri (08.30-18.30) içerisinde 0216 561 52 29 numaralı Müşteri Hattı telefonumuzdan müşteri hizmetleri temsilcimizle görüşebilirsiniz. Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde ise, [email protected] adresine sorununuzu telefon numaranızla birlikte bildirmeniz yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri temsilcilerimiz size gereken dönüşü en kısa sürede yapacaktır. Satın aldığım ürünün garanti belgesi yok, ne yapmalıyım?
Satışa sunulan tüm ürünlerimizde faturanız aynı zamanda garanti belgesi yerine geçmektedir. Garanti süreci faturanız üzerindeki tarih esas alınarak başlatılacaktır. Satın aldığım ürün bozuldu ne yapmalıyım?
Eğer almış olduğunuz ürünün normal kullanım şartları içerisinde üretimden kaynaklanan bir hata nedeniyle bozulduğunu düşünüyorsanız, bu yöndeki şikâyetinizi lütfen, sorununuzu ve size ulaşabileceğimiz bir telefon numarasını içeren bir [email protected] gönderiniz veya hafta içi mesai saatleri (08.30-18.30) içerisinde 0216 561 52 29 numaralı Müşteri Hattı telefonumuzdan müşteri hizmetleri temsilcimize ulaşınız. Müşteri hizmetlerimiz size gereken desteği mümkün olan en kısa sürede verecektir. Sipariş ettiğim ürünü nasıl iade edebilirim?
İnternet satışlarında Siparişinizi, teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde kullanmadığınız ve ürün ya da ambalajını (satılabilirliğini) bozmadığınız sürece iade edebilirsiniz.

7 3 7