Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-19T16:12:52+02:00

 Gastoroloji     NEYLE UĞRAŞIR

Her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için, dışardan vücudu için gerekli kaloriyi, gerekli vitamin, mineral, su gibi maddeleri alması ve bunları sindirerek kendi vücuduna dahil etmesi daha doğrusu kendi vücuduna benzeterek uydurabilmesi gereklidir.

Ağız yoluyla bu maddelerin alınması ve çeşitli işlemlerle kendine yararlı hale getirmesine sindirim adı verilir ve bu işlemleri gerçekleştiren sisteme de sindirim sistemi adı verilir.

Bu sistemin çalışma bozuklukları ve hastalıkları ile uğraşan tıp koluna daGastroenteroloji ismi verilmiştir.

Sindirim sistemi, ağızdan başlayarak anüse kadar giden bir borular sistemi (yemek borusu, mide, ince ve kalın barsaklar) ve sindirimin gerçekleşmesini kolaylaştıran safra, safra kesesi ve bazı enzimleri üreten karaciğer ve Pankreastan oluşur

0
2013-01-19T16:21:41+02:00
Radyoloji Bölümü Nedir? - Radyoloji Bölümü Hakkında - Radyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Radyoloji programı hekim tarafından x-ışınlarının gerek hastalığı tanısı (teşhis) gerekse tedavisinde kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı elemanı yetiştirir. Radyoloji teknikerleri kamu hastanelerinde veya özel hastanelerde çalışabilirler. Bugün tıpta teknolojinin yeri giderek artmakta ve ileri teknik aygıtları kullanabilecek iyi yetişmiş elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. 

Programın Amacı: Radyoloji programı hekim tarafından X-ışınlarının gerek hastalığın tanısı (teşhis) gerekse tedavisinde kullanılması için yürütülen çalışmalarda ihtiyaç duyulan yardımcı elemanı yetiştirir. 

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Radyoloji programında öğrenciler matematikfizik biyoloji ve kimya gibi temel bilimler; anatomi fizyoloji gibi temel tıp bilimleri ve radyoloji meslek dersleri alırlar. Ayrıca hastanelerin radyoloji laboratuvarlarında ve bağlı birimlerinde staj görürler. 

Gereken Nitelikler: Radyoloji programında eğitim görmek isteyen kimselerin alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan mekanik konularına ilgili el ve gözü eşgüdüm halinde kullanabilen sorumlu ve dikkatli kimseler olmaları beklenir. 

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Radyoloji bölümünü bitirenlere "Radyoloji Teknikeri" ünvanı verilir. Radyoloji teknikeri hastanelerde hastaların hekim tarafından belirlenen şekilde filmlerini çeker; ışın tedavisi gören hastaların cihazlarını hazırlar ve uygular. 

Çalışma Alanları: Radyoloji teknikerleri kamuya ait veya özel hastanelerde çalışabilirler. Bu alanda ihtiyaç duyulan eleman evvelce kurslarla yetiştirilmekteydi. Bugün tıpta teknolojinin yeri giderek artmakta ve ileri teknik aygıtları kullanabilecek iyi yetişmiş elemanlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.
        Yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas organlarını konu alan söz konusu bilim dalı; bu organların ülser, gastrit, sarılık, siroz, spastik kolon (irritabl bağırsak sendromu: İBS), safra kesesi taşları ve iltihabı, mide-bağırsak kanserleri, hemoroid (mayasıl, basur) gibi bilinen hastalıklarına çözüm arıyor.

Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgulardan başlıcaları şunlardır :

Kabızlık
İshal
Kusma
Bulantı
Karın ağrısı
İrritabıl barsak sendromu
Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi)
Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi)
Safra kesesi ağrısı
   
0