Cevaplar

2013-01-19T19:28:40+02:00

sevgili öğretmenim,

son zamanlarda pek çoğunuzdan duyduğum bir cümleyi üzüntüyle karşılıyorum. ülkeye bilincini veren insanlardan böyle bilinçsizce şeyler duymak durumumuzun ne kadar sıkıntılı olduğunu gösteriyor bana.

nedir o cümle ? söyleyelim: "hademe bile benden çok maaş alıyor" vay ki ne vay. "hademe bile" demek.

sevgili öğretmenim, o tahtaya çıktığında bana haktan hukuktan eşitlikten bahsedip, demokrasiyi bana öğretmeye çalışıyorsun ama gerçek hayata gelince sınıf ayrımcılığının ve kapitalistliğin alasını mı yapıyorsun ?

"hademe bile". hademe, senden daha mı aşağıda bir canlı ? hatta cümlende hep hademe diyorsun ama onun bir adı var ahmet abi, hüseyin abi, nurgül abla vb. 

acaba hangi sebepten ötürü senin hademe ahmet abiden, nurgül abladan çok maaş alman gerekiyor ? üniversite okuduğun için mi ? sen daha iyi giyindiğin için mi ? sen memur olduğun için mi ? ve tabi asıl soru ki sizin de hemen bana verdiğiniz ilk cevap, sen daha zor bir iş yaptığın için mi ?

tabi şunu da diyeceksin, "ben üniversitede dirsek çürütürken onlar teheeeeeeyyyy". öğretmenim, yapma, sen beni biliyorsun ben seni, o sözün doğrusu "ben üniversitede sadece final haftası derse çalışıp kalan zamanında o bar senin bu gezi benim şuradaki aktivite onun şeklinde baba parasıyla takılırken, diğerleri tarlada çalışıyordu" olacak. elbetteki biliyorum hepiniz böyle değildiniz ama ben mektubumu genele yazıyorum, tarladan gelip öğretmenlik okurken hem gezip hem de part time çalışan öğretmenlerime değil bu mektup.

evet sen daha zor iş yapıyorsun öğretmenim değil mi ? ve bu yüzden öyle olmalı ben daha çok para almalıyım diyorsun değil mi. yazık, yani sen her gün 100lerce öğrencinin tuvalet pisliğini temizlemeyi, karda kışta her iş için dışarıya gönderilmeyi, hatta ve hatta görevi de değil ama senin fotokopilerini çekmeyi, müdürün faturasını yatırmayı daha kolay mı buluyorsun ? yani sen bütün bunları yapabilir misin ? haa ama pardon sen üniversite okudun sen bunları yapmayacak bir seviyedesin değil mi öğretmenim ve bütün bu işlere rağmen de sen daha çok para almalısın ama hademeden. 

çoğunuz artık konuşmaya korktuğunuz için hiçbirinizden "milletvekili benden çok maaş alıyor" lafını duymuyorum. eee herkes gücünün yettiğine tabi, siz de hademeye.

şimdi sen bu satırları okurken şunları da söylüyorsun, "sen o kadar çocuğu okutmayı kolay mı sanıyorsun ?". hayır çünkü ben de öğretmenim ve biliyorum nasıl bir iş olduğunu. kesinlikle kolay bir iş değil ama, lütfen bak sen ben varız burada, gerçekten mesleğini hakkıyla yapıyor musun ? zümrelerine katılıp dersinin ve okuttuğun öğrencilerinin hakkını savunmak onlara yeni bir şeyler kazandırmak için savaşıyor musun ? çabalamak demiyorum bak savaşmak. evet bugün yeni bir şeyler getirmek istiyorsan savaşman gerekiyor. gerçekten "ben öğretmenim" diyeceksen, 14 kasımda öğretmenler gününü kutlayıp, ikramiye isteyeceksen. önce işinin hakkını vereceksin öğretmenim.

yok öyle "yazılıyı yaptım notları verdim, akşam hiçbiri umurumda olmaz arkadaş" demek. okuldan sonra hangi öğrencin ne durumda, hangisi simit satmaya gidiyor, hangisi evinde dayak yiyior, hangisi çok güzel bir ortamda çalışıyor bunları bilmiyorsan ben bugün öğretmenlik yapıyorum demeyeceksin. ben bir memurum diyeceksin.

öğretmen benim gözümde çok yüce birisidir. onu örnek alırım onun gibi olmak isterim. onun bana davrandığı gibi etrafıma davranmak isterim. evde yediğim dayak yetmiyormuş gibi bir de sen döveceksen beni, yarın sokakta seni sıkıştırıp bıçaklayan adamdan dem vurmayacaksın. o eserde senin de payın var. 

okula gelemiyorum kaç gündür, nerede olduğumu biliyor musun mesela ? gidip sordun mu ? yaşıyor muyum ben öğretmenim ? belki bir köşede ölüme terkedildim. neden gelip beni kurtar mıyorsun. nerdesin ?

ve öğretmenim bana sorarsan, senin maaşın çok az. evet kesinlikle işinin hakkını veren her öğretmenim bu maaşın misliyle fazlasını hak ediyor ama sakın öğretmenim başka birisini gösterip de bu benden niye çok alıyor deme. kendi hakkını savun başkasını aşağı çekmeye değil kendini yukarı çıkarmaya çalış. 

sen ki bana yaşamayı düzeni hukuku öğretiyorsun, ayrımcılık yapma öğretmenim.

not: bu mektup bugün öğretmenlik yapan pek çok kişiye yazıldı ama hepsine değil. hala akşamları öğrencilerinin evini dolaşıp durumlarını öğrenen mesleğini aşkla yapan dostlarım var, hayatımda hiç kimseyi de onlar kadar takdir etmiyorum. bu ülkede öğretmenler de ayrımcılığı başlarsa o zaman vay halimize.

 

1 5 1