Cevaplar

2013-01-20T14:50:11+02:00
Özdemir Asaf'ın en meşhur şiiridir Lavinia. "Sana gitme demeyeceğim. / Ama gitme Lavinia. / Adını gizleyeceğim. / Sen de bilme, Lavinia" diye biter. Yazıldığı yıllarda da çok sevilmişti, aradan bu kadar zaman geçti hÃçlÃç bilinir, okunur. Peki ama bu "adı gizlenen" ve özdemir Asaf'ın deli gibi aşık olduğu Lavinia kimdir? Prof. Dr. Haluk Oral'ın geçtiğimiz günlerde iş Bankası Yayınlarından çıkan "Şiir Hikayeleri" kitabından öğreniyoruz ki güzelliği ve cana yakınlığıyla herkesin başını döndüren, herkesin aşık olduğu Mevhibe Beyat'mış. Yani Cumhuriyet Gazetesi yazarı ünlü gazeteci ilhan Selçuk'un ilk eşi! Fakat ona aşık olan sadece o değil...Sana gitme demeyeceğim./ üşüyorsun ceketimi al./ 
Günün en güzel saatleri bunlar./ Yanımda kal./ 
Sana gitme demeyeceğim./ Gene de sen bilirsin./ 
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim./ incinirsin./ 
Sana gitme demeyeceğim./ Ama gitme Lavinia./ 
Adını gizleyeceğim./ Sen de bilme, Lavinia.


Ne güzel bir şiirdir Lavinia! Hiç şiir sevmem diyenlerin bile bayıldığı, bir şeyler bulabildiği bir şiir. 
Lavinia'yı yıllar evvel okuduğum vakit, bunun olmayan bir sevgili için yazıldığını düşünmüştüm. Hayali bir sevgili için hayali bir şiir. 
Meğer öyle değilmiş. Gerçek bir kadınmış. üstelik herkesin aşık olmaktan kendini alamadığı çok da güzel bir kadınmış.
Son kitabı "Şiir Hikayeleri"nde şiirlerin izini bir dedektif gibi sürmüş olan Prof. Dr. Haluk Oral "Lavinia" yı bakın nasıl bulmuş:
"Lavinia'dan bahseden yazılarda cümleler yarım bırakılmış gibidir, gizli bir şeyler kalmıştır çoğunda: ya aşığının ismi yoktur ya da kendisinin. Mücap Ofluoğlu ondan bahsederken "Mevhibe, güzelliğiyle çevresini etkilemiş, sevgilileriyle, şiirlere yansıyan çekiciliğiyle ünlü bir şairimizin ‘Lavinia'sı olmuştu" der ama şairin yani özdemir Asaf'ın adını vermez. ilhan Selçuk da bir yazısında Lavinia'nın iki aşığının ismini verirken, üçüncüyü yere bakan biri olarak tarif eder ve adını bizden gizler. En yakın arkadaşlarından Melda Kaptana da farklı değildir. O da Lavinia'yı anlatırken bir ismi saklayacaktır: "Bir 14 Şubat Sevgililer Günü'nde önemli bir köşe yazarının Lavinia başlıklı yazısında kahkahası bile ölümsüzleşti" der. 
Bütün bunlar bir araya getirilince Lavinia'nin kim olduğu ortaya çıkar. 
Kimdir peki "Lavinia" yani Mevhibe Beyat?
2 Mayıs 1925'te istanbul'da doğmuştur. Babası eski bir vali. Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra resim öğretmenliği ve stilistlik yapar. Güzelliği dillere destandır. Uzaktan akrabası Oktay Akbal bile ona aşıktır. Hikayelerinde ondan "Hisya" diye söz eder. Şair dünyası ile tanışması da böyle olmuştur zaten. Bir ara Servet-i Fünun dergisinin yöneticiliğini yapan Oktay Akbal sayesinde ilhan Berk, Cavit Yamaç, Naim Tirali ve özdemir Asaf gibi genç şairlerle tanışır. Bu genç şairlerin şiirlerini ulaştırır Oktay Akbal Mevhibe'ye. 
özdemir Asaf, Mevhibe'ye fena halde aşık olmuştur. Ama Lavinia, özdemir Asaf'a aşık değildir. ilk aşkı, ünlü ressam ve hocası Edip Hakkı KöSearch Engine Optimizationğlu'dur. ikincisi ise ilhan Selçuk. 
ilhan Selçuk'la 1952'de evlenir. ilhan Selçuk yıllar sonra Sevim Burak hakkında yazdığı bir yazıda şöyle der: "Kuzguncuk tepelerinde tahtaları kararmış bir ahşap evin alt kattaki odası Boğaz'a bakıyor. Odada dört kişi var: ...Birisi Orhan (Borar). Elinde içki kadehi, Sevim'le sözlü. Sedirde oturan genç kız özdemir Asaf'ın ünlü şiirindeki Lavinia. 
Açıkça yazmaz ama odadaki dördüncü kişi muhtemelen kendisidir. Bir yıl sonra Lavinia başlıklı başka bir yazı yazar ve olayı özetler. Ancak bu yazıda da Lavinia'nın gerçek ismini vermez ve kendisiyle bağlantısını yazmaz. "Lavinia'ya aşıktı özdemir. Oysa o yıllarda Lavinia yere bakan birine tutulmuştu; fırtınalı bir ilişkinin tensel terinde köpüklenen dalgasını yaşarken, gönüllerde dolaşmanın çekiminden de vazgeçemiyordu; ileride bunun hesabının acıyla vereceğinden habersizdi." 
ilhan Selçuk'a büyük bir aşkla bağlı olduğunu yıllar sonra ilhan Koman'ın oğlu Ahmet Koman'a yazdığı bir notta da belirten Lavinia, ilhan Selçuk'tan muhtemelen "Gönüllerde dolaşmanın çekiminden vazgeçemediği" için ayrılır. 
ikinci evliliğini daha da şaşırtıcı bir kişiyle yapar: öztürk Serengil! Mücap Ofluoğlu'nun kurduğu oda tiyatrosunda kostüm tasarımcı olarak çalışan Mevhibe yine orada çalı
0