Cevaplar

2013-01-20T21:42:00+02:00

Priz: Elektrik akımı almak için fişin yerleştirildiği yuvaya verilen genel isimdir.

Fiş gövdesi: Kontak çubuklarını ve bazı durumlar için prizde bulunan kontak çubuğunun yerleşeceği kontak yuvası ile birlikte bulunan esas parçaya verilen isimdir.

Sabit priz: Elektrik tesisatlarında bulunan iletkenlere, kontakları sabit olarak bağlanmış prizdir.

Çoklu priz: Birden çok fiş bağlamada kullanılan prizdir.

Elektrik prizi nasıl takılır?

İlk olarak topraklı prizin içindeki vida çıkartılarak, prizin iç kısmında bulunan elektriği bağlayacağımız demir parça çıkartılır. Sonrasında, elektrik kablosundan çıkan 3 tane kablo, demir parçaya bağlanır. Siyah, mavi ve sarı-yeşil olmak üzere 3 renk kablo vardır. Siyah sağ tarafa, mavi sol tarafa ve sarı-yeşil ise ortaya bağlanır. Demir parça, duvara monte edilerek sabitlenir. Daha sonra sistemin üst kısmı takılır ve sabitleme vidası yerleştirilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, yapı takılırken öncelikle sigortadan elektriği kesmemiz gerektiğidir.

Bu sistemlerin Yapı Özellikleri

Prizlerin gövdeleri, bakalit ya da porselenden yapılır. Akım taşıyan gövde üzerindeki bu parçalar ve topraklamada kullanılan kontaklar; bakır, pirinç veya bakırlı alaşımdan elde edilen malzemelerden yapılır. Vida, somun, rondela vb. diğer parçalar ise %50′den fazla bakırlı alaşımdan, kapaklar ise termoplastik veya bakalit malzemeden yapılır.

1 1 1