Cevaplar

2016-06-25T00:56:52+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
1- Sizi Tanıyabilirmiyiz ? Kendinizi Anlatın.
2- Hacı Olmak Nasıl Bir Duygu ?
3- Hacca Gittiğinizde Kaç Yaşındaydınız
4- Hacca Gitmeden Önce Nasıl Bir Hazırlık Yaptınız ?
5- Kutsal Topraklara İlk Vardığınızda Neler Hissettiniz ?
6- Orada Hac Esnasında Yaptıklarınızdan Biraz Bahsedebilirmisiniz ?
7- Çeşitli Ülkelerden Gelen Müslümanlarla Tanışma İmkanınız Oldumu ?
8- Hacdan Döneceğiniz An Neler Yaşadınız ?
9- Hacdan Döndükten Sonra Davranışlarınızda Ne Gibi Değişiklikler Oldu?
10- Hacca Tekrar Gitmeyi Düşünüyormusunuz ?
11- Bize Söylemek İstediğiniz Son Sözünüz Nedir ?
---------------

1- öncelikle adım mercan, soyadım kalkerlisu.Ben çok agrasif ve hiçbir şeyi sevmeyen bir bayanım. Kimse tarafından sevilmem. Sürekli ağlarım.Bir o kadarda sinirliyim. Kimse ile anlaşamam. Anne ve Babama saygım sonsuzdur.Asla ve Asla övülmeyi sevmem. Yalancı insanlardan hoşlanmam. Kitap okumayı severim. Çok tembel bir kızım. Biraz beynimde sorun olabilir lakin namaz kılabiliyorum bu nedenle deli değilim ama delilerden pek bir farkım yok. insanlar benden nefret eder, bende onlardan. işe yaramaz budalanın tekiyim.Nefsime hakim olamayan, sürekli şeytana yenilen. Bir o kadar da tövbe eden. Herkesten laf işiten. Herkes tarafından kalbi kırılmış bir kızım. Diğer soruya geçmezsem kendime daha çok da saydırırım. 

--------

2-Hacı olmak muazzam bir duygu.Hayatımı çok değiştirdi diyebilirim. Elbette hacı olmakla bitmiyor iş lakin bu gelinde bizim nefsimize ve insanlara anlatın! Anlar mı ? hayır.

-----

3-Hacca gittiğimde 30 yaşındaydım.

-----

4- Kendime bir çok kıyafet aldım.Akrabalarımı ziyaret ettim, helallik istedim ve onların benden istedikleri duaları not ettim. Bavul hazırladım. paralarımı hazırladım. ağrı kesiciden tutun her ince detayı düşünerek hareket ettim ve ona göre yola koyuldum.

------

5- Kendime çok kızdım elbette. o an insanın aklına Allah geliyor. Her zaman ilk Allah gelmeli. Ağlıyorsunuz işte, özellikle ben tam bir sulu gözüm. Millet sulu boya yaparken göz yaşlarımı istese verebilirim o derece sulu gözüm. Ağladım. Sevindim hem de çok. Allah milyon kez şükür etsem azdır dedim. çok farklı bir duygu tarif edilmez,yaşanır.

------
6- Namaz kılıyorsunuz. Tamı Tamına iki rekatlık namazı 2,30 saate sığdırıyorlar bu muazzam bizim gibi yalap şalap namaz kılmıyorlar. Makamı ibrahim'de namaz kılıyorsun. Medine'ye gidip efendimizi ziyaret ediyorsun. Kabeyi Tavaf ediyorsun yedi kez.Mutluluk yeri ya. Bir sürü ibadet ediyorsun. Yatmıyorsun resmen her daim ibadet etmekle meşgulsün.orada tavaf etmek çok zor. Hacerü'l esved taşını ellemek isterken resmen boğuluyordum. 

-----

7- Aslında tanışma konusunda pek iyi değilimdir. Bir şeyler sormak için tanıştım lakin orası öyle bir yer ki ister istemez insanlar ile kaynaşıyor ve yardımlaşma içinde oluyorsunuz.Araplarla tanıştım, bir de orada Türklere de rast geldim onlarla da tanıştım hala da konuşuyoruz.

----

8- Gene ağladım ben. Orası muazzam bir yer. Efendimin ayakları değmiş oraya. Ayağının tozu olmak isterim. o kadar güzel ki oralar. Allah'ın evi orası. çok güzel. Her şeyi ile takdire şayandır.
------

9- Ehem. Nasıl desem, daha bir ibadet düşkünü oluyorsun. Sen artık hacısın hacıya yakışıyor mu? gibi sözler seni zaten Allah'a itiyor. Ama bu sözler için değil. Cidden günahlarımız inşALLAH ki temizlenmiştir. Daha fazla günah olsun istemiyoruz. Tabi ki günahsız kul olmaz. Ama bu söze bağlı olarak günah mı işleyelim hep? Biraz dikkat etmeliyiz. Hatta birazdan daha fazla çok dikkatli olmalıyız.

-----

10-vallahi çok isterim ama o kadar para nerede? kim kaybetmiş de ben bulacağım.ömrü billah çalıştım da gittim ben...yine kazanırsam başkasını  göndermek isterim aslında. Ne de olsa hacca bir kez gitmek yetiyor. Hiç gitmeyenler gitse fena mı olur? :)

------

11-Salih amel işleyin ve yaşamınız her an kıymetini bilip,Allah'a tefekkür ederek geçirin.Teşekkür ediyorum sohbet güzeldi. Yine beklerim.

RabbeGidenYolcu.
1 5 1