Cevaplar

2013-01-21T18:33:55+02:00

My Last Vacation

During my last vacation I went to France. My mum arranged this tour for me and my friends. We travelled there by plane. We went France last summer. So the weather was bright and hot around 23- 30 degrees. It was the best weather for camping but we stayed in Champs Elysees hotel. It was the most luxurious hotel I ever been. There was an attached toilet, TV lounge, bed room, balcony and wardrobes in my room.
We visited Eiffel tower. The view of the Paris from Eiffel tower is fantastic because I saw taller buildings as ants.
on the second day we went walked in world’s most famous avenue Champs-ELysees. It was a great street to those who love walking and shopping. I bought few souvenirs for my family and friends in England.

We visited river seine which flow across Paris. This is also the border line of Paris. I enjoyed the boat ride most during the visit of river seine. Although my friends found it tiring.
I found visiting commercial city of France as boring because it is filled with pollutants.

We saw yards of sunflowers in North France. it was lovely. So we took loads of pictures. We also went to the beach. In the beach we had a BBQ and we went to a fun fair. It was fun. I enjoyed the water slide most. But we have to leave to go to our hotel soon. Because next day we supposed to go to Disney land.
In the Disney land we met plenty of cartoon characters. We took pictures with mickey, winnie pooh but chipmunks are annoying. On the last day of Vacation in France we went to la defence shopping centre. It was really crowded. I bought a pink jacket for my sister and some bracelets for my friends. I bought a perfume for my boy friend.
It was really sad when we left the hotel. I think France is a romantic, nice
and pleasant place. I would love to go there again.


1 5 1
2013-01-21T18:35:16+02:00

1) Teknolojik aletlerin bir kısmının zararlarının yanında yararları da vardır ancak; Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının hala bir yararı bulunamamıştır. Şu an bile dünyada 27000 nükleer silah var ve bunlardan 4000’i her an harekete geçebilir.
2) Çernobil kazası, radyasyon yayan cep telefonları, teknolojinin büyük icatlarından biri olan sigara nedeniyle teknoloji, kurbanlarını tedavi etmekle zaten yükümlüdür. Ancak günümüzde uygulanan kemoterapi bir çok tedavi yöntemi hastalığın kendisinden daha kötüdür.
3) Bir çok çocuk ve yetişkin bilgisayar karşısında fazlasıyla zaman geçirmektedir. Bunun sonucunda da bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ve boyun ağrıları, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Teknoloji bu hastalıkları tedavi edebilse de hastaların çektiği acıların bedeli asla ödenemez.
4) Çıkan bir çok yeni ürün bize kültürümüzü unutmuştur. Fast food adı verilen hızlı yemekler yüzünden, Türk mutfak kültürü büyük zararlar görmüştür. Teknoloji sayesinde dilimize yeni giren, ve MSN’ce konuşulan sözcükler Türkçe’mizi bozmaktadır.
5) Teknoloji yüzünden fabrikalarda çalışan bir çok insan işsiz kalmıştır. Ayrıca yine teknoloji yüzünden, nalburluk, kabavçılık, kunduracılık gibi bir çok meslek unutulmuştur.
6) Gezegenimizin en büyük sorunu olan Küresel ısınma felaketine teknoloji sebep olmuştur.


1 1 1