Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-21T19:25:55+02:00

İlk Türk - İslam devletlerinde İslâm’dan önceki Türk devletlerinde olduğu gibi ülke hükümdar ailesinin ortak malı kabul edilmiştir.Ülke hükümdar tarafından yönetilirdi.Bu ; devlet yönetiminin monarşi olduğunu gösterir.
İlk türk devletlerinde devlet anlayısı;Vatanı koruyarak milleti huzur ve barış icnde yasatmayı amaclamaktırilk türk devletlerinde kut anlayısı vardırve turan taktigi yani geri cekilme ile pusu taktigi kullanılmıstırdevlet büyükleri kararlarını toy ve kurultayda almaktaydıvb

0
2013-01-21T19:49:01+02:00

Türklerin Müslüman olmalarından sonra da devlet yönetimiyle ilgili eski gelenekleri devam etti. Ülke, hükümdar ailesinin ortak malı sayıldı ve hükümdar ailesi arasında paylaşılarak yönetildi.“Ülke hanedan üyelerinin ortak malıdır.” anlayışı değişmediğinden sık sık taht kavgaları meydana geldi. İlk  Türk – İslam devletlerinde hutbe okutmak ve para bastırmak hükümdarlık alameti sayılırdı. Başlıca görevleri, halkın refah ve mutluluğunu sağlamak, adaletle hükmetmek, orduyu yönetmek, savaşa ve barışa karar vermek olan hükümdarlar,  “han, hakan, emir, sultan” gibi ünvanlar kullanmışlardır.

0