Cevaplar

2012-10-07T16:51:00+03:00

3) NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ
Neden-sonuç cümleleri iki bölümden oluşur. Birinci bölüm neden (sebep), ikinci bölüm ise sonuç bildirir. Bu tür sorularda eylemin hangi nedenle maydana geldiği bizim için önemlidir. Daha çok "için, -den, -diğinden, ile" gibi edatlarla sağlanır.

Malzeme yetersizliğinden inşaat yarım kaldı. 

Seni ziyaret edemedim, çünkü hastaydım.

Yağmurun yağmasıyla herkes içeri kaçıştı.

Yorgun olduğu için işi erken bıraktı...

2 4 2
2012-10-07T16:51:08+03:00

İR cümlede ifade Edilen yargılardan birinin hacimdeki, diğerinin sonuç olabilecek biçimde kullanılmasıyla Ortaya Çıkan cümleler, hacimdeki sonuç anlamı TAŞIR Yetkileriniz. Bir'in cümlede hacimdeki sonuç ilişkisi genellikle "click, ile, den dolayı, den ötürü" ilgeçleriyle kurulabileceği Gibi "den / dan" ekiya da kimi bağlaç ve sözcüklerle de kurulabilir. Boyle cümlelerde "hacimdeki" bildiren kisim Basta ya . da sonda olabilir Örnek'in: 1 - Yoğun kar yağışı dolaşmam Ankara -


İstanbulseferleri IPTAL edilmis. 
2 - Elindeki ISI bitiremediğinden BIR After After Kadar antivirus BIR Ş alamayacağını söyledi. 
3 - Derslere Spor Şube Müdürlüğü Sürekli GEC gelmesi ve ödevlerini zamanında yapmaması öğretmenini Eklendi çok kızdırıyordu. UYARI: "-den" ekiyle "dolayı" ve "ötürü" ilgeçlerinin Birlikte kullanılması genellikle Gereksiz sözcük kullanımından KAYNAKLANAN Anlatım bozukluğu yaratır. . Ancak Anlatım bozukluğu Nonlinear kullanımları da vardir Örnek: 1 - Sizi sevdiğimden dolayı Boyle davranıyorum. ("Dolayı" ilgeci Gereksiz kullanılmış) . 2 - Bundan dolayı Akşam'ın boyut gelemeyiz (Anlatım bozukluğu yok) farkli Kaynaktan hacimdeki-Cümleleri Sonuç: hacimdeki-sonuç cümleleri two bölümden oluşur. BİRİNCİ Bölüm hacimdeki (sebep), İkinci Öğretim Bölüm imkb sonuç bildirir. Ayşe TÜR sorularda eylemin Hangi nedenle maydana geldiği Bizim for önemlidir. . DAHA Eklendi çok "for,-den,-diğinden, ile" Gibi edatlarla sağlanır Örnekler: . Malzeme yetersizliğinden inşaat Yarım Kaldı . Seni Ziyaret edemedim, Çunku hastaydım . Yağmurun yağmasıyla Herkesi İÇERİ kaçıştı . Yorgun oldugu for ISI Erken bıraktı Kazanamama korkusuyla Gece gündüz Çalışıyor . Maddi imkansızlık dolaşmam okuyamamış. Fazla ışık gözlerime dokunduğundan perdeyi kapattım. BuyukBaba Oldu, later üzüntüsünden büyükanne Oldu.Müdür, yasli adama ters ters Bakti. Adamcağız utancından büzüldükçe büzüldü. Saha çamur oldugu for maç ertelenmiş. Çocukların susuzluktan dudakları çatlamıştı Şiddetli soğuklardan Elleri yarılmıştı ince ince.

0