Cevaplar

2013-01-22T14:05:49+02:00

Yakın çevremizi kâğıt üzerinde gösterebilmek için kroki ve plândan yararlanırız.

Sokağımızın, mahallemizin ya da semtimizin, kuş bakışı görüşünün küçültülerek, ölçüsüz olarak düzlem üzerine çizilmesine, kroki denir.

Kuş bakışı, yüksek bir yerden aşağıya doğru bütün genişliği içine alabilecek şekilde bakmak demektir. Kroki, günlük yaşantımızda çok sık kullandığımız çizimdir. Bu çizimler, ana hatlarıyla ölçmeden yapılır. Krokiye ölçek konulmaz. Uzunluklar göz kararı ile belirtilir. Önemli yerler şematik olarak gösterilir. Krokinin çizildiği kâğıdın bir köşesine kuzey-güney doğrultusunu gösteren bir ok konulur.

Kroki, okulumuzun çevresini, mahallemizi, köyümüzü tanımada yardımcı olur. Ayrıca aradığımız bir adresi bulmak için de krokiden yararlanırız. Bir arkadaşımıza evimizin yerini basit bir kroki çizerek tarif edebiliriz. Sınıfımızın, okul bahçesinin, odamızın ve sokağımızın durumunu da kroki ile gösterebiliriz.

Son zamanlarda ticaret ile uğraşanlar krokiden faydalanmaya başlamışlardır. işyeri sahipleri kartvizitlerin arkasına işyerlerinin bulunduğu alanın krokisini çizerek müşterilerinin kolaylıkla kendilerini bulmaları yolunu seçmişlerdir. Ayrıca, bazı kamu kurum ve kuruluşları da internet sitelerinde kroki ile kurum yerlerini belirtme gereğini görmüşlerdir.

0
2013-01-22T14:05:59+02:00
Harita, Plan ve Kroki nedir ?   Harita nedir ?
"Harita belirli bölgenin küçültülerek düz bir yüzeye geçirilmiş çizimidir.
kuş bakışı
Harita türleri:

1. Kara haritaları Dünya'nın tümünü ya da bir bölümünü gösterebilir.

2. Gök haritalarında yıldızlar , gezegenler yer alır.

3. Deniz haritalarından okyanus ve denizlerin özellikleri öğrenilir.

Konularına göre kulanılan haritalar:
1 5 1