Cevaplar

2013-01-22T15:02:14+02:00

NOKTA: tek başınadır, karizmatiktir, her cümleyi o bitirir, son söz ona aittir. 

VİRGÜL: noktanın yandan yemişi, saçı uzunu, beli büküğü de diyebiliriz. Şekil itibariyle eleştiriye açıktır, cümlelerde kısa soluklar almak için kullanılır, ayrıca bir çiçek adı gibi durur. 

İKİ NOKTA ÜSTÜSTE: üst üste olmaları onların kendi ahlaksızlığıdır. Alttaki noktanın problemleri bizi ilgilendirmez. Önemli olan işaretin işlevidir. Bir açıklama cümlesi için en uygun işarettir.


NOKTALI VİRGÜL: soslu makarna tamlaması gibidir. Virgül noktasızda işaretlik görevini idame edebilir ama nokta ayrı bir hava katar. Daha güçlü gösterir görsel açıdan birbirlerine yakışırlar. 

SORU İŞARETİ : aynısından bitaneside karşı tarafında durursa kalp şekli çıkar, bu sizin üretkenliğinize bağlıdır. Soru cümlesi mi değil mi anlamadığımızdan(!) mütevellit sonuna bu işareti koyma gereği görmüşüzdür. 


ÜNLEM: duygularımızı belirtirken kullanırız, "of be bu yazıda bitmiyo yeter artık" gibi. Sanki ünlem koymasak hangi duyguyu vurguladığımız anlaşılamayacak! Ama olsun, işaret işarettir. Hepsini koruyalım sevelim yeri gelince kullanalım. 

KESME İŞARETİ: yalan!!! Ortada ne kesilen var ne biçilen! Hiç bişeyi kesmediğini ispatlayabilirim. Ahanda ispatlıyorum. Türk'üm, Türk'sün, Türk. Nooldu şiştinmi? Kesti mi heee??? Cevap ver bakalım?

TIRNAK İŞARETİ: buda yalan! Bi bakın bakalım tırnaklarınıza " na buna benziyomu? Iıh benzemiyo dimi? Yinede faydalı bir işarettir illa tırnağa benzemek zorunda değildir. Görüntüsü adıyla tezat olsa bile

3 5 3
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-22T15:05:14+02:00
VİRGÜL

Yazılı tümcelerde kısa bir durmayı göstermek için kullanılan, kıvrık kuyruklu noktalama imi (,).

 

ünlem işareti 


! ile ifade edilen; heyecan, sevinç, çoşku, kızgınlık gibi yoğun duyguları belirtmek amacıyla kullanılan, seslenme ve hitap cümlelerinin sonunda da kullanım yeri bulan işaret.

 

soru işareti nedir? soru işareti ne demek?

1. isim, dil bilgisi Soru cümlelerinin sonuna konulan noktalama işaretinin adı (?)

 iki nokta

üst üste konmuş iki nokta biçimindeki noktalama imi (:).

noktalı virgül; yazıda, birbirine bağlı ama her biri kendi içinde bağımsız tümceleri ayırmada; tümcede, virgülle ayrılmış örnek kümeler ya da değişik örnekler arasında kullanılan noktalama imi, (;).

1 5 1