Best Looking Girl in Town


Thyra Samter Winslow

From the time she was thirteen Rilla Mabry had been ashamed of her appearance. It was then that she started growing taller than the other girls. She was also awkward as well as tall and she was too thin.

By the time she was twenty she was fully convinced that her appearance was really something terrible . All of the other girls seemed little and cute and attractive. No matter what Rilla wore it seemed wrong. She was much too tall to wear tailored clothes. And thin dresses hung around her loosely.

All of the girls and boys in the group liked Rilla. She was a fine girl – if you could forget the way she looked. Even her hair was wrong-rather stringy- but she had a pleasant and attractive face.

In spite of her looks Rilla had a boy friend. He was Patrick Redding and his father kept a grocery store. Pat wasn’t any great price –but then you couldn’t expect Rilla, with her looks to do any better. People feel that Rilla ought to be satisfied. Pat was a nice looking boy, and he shouldn’t be considered unimportant.

Rilla didn’t consider Pat unimportant. She was grateful to him for being nice to her. She was as pleasant and as friendly as she could be. As a matter of fact she liked Patrick a lot. He was fun to be with. She would have been perfectly satisfied except for the fact that she was in love with Shane Tennant. All of which did her little good – for Shane was the price of the town. Shane’s father was a banker – and rich.

His mother was the social leader of the town. Shane was well much taller than Rilla- and handsome besides.

Pat went into the grocery business with her father. Shane went into the bank. That’s the way sons do in small towns unless they have definite ideals about law or one of the other professions. Rilla didn’t do anything. Her parents have just enough money so she didn’t have to work. She went to parties with Patrick- and admired for Shane from a distance. The towns people felt that she would marry with Pat, that he’d take over his father’s grocery store, and that they’d settle down.

” türkçe çevri alabilir mıyim.(NOT)->ÖDEV UZUN OLABİLİR AMA BU PUANA DEĞER LÜFEN ŞİKAYET ETMEİN BUDA BİR ÖDEV.

1

Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-22T16:58:31+02:00

Kasabadaki En Güzel Kız


Zaman o on üç Rilla Mabry görünüşünden utanıyordu olmuştu oldu. Bu yaştan sonra diğer kızlardan daha uzun olmaya basladi. Aynı zamanda beceriksiz yanı sıra uzun boylu ve o çok ince oldu.
Zaman o tamamen onun görünümünü gerçekten korkunç bir şey olduğuna ikna olmuştum yirmi oldu. Diğer kızların hepsi kısa, sevimli ve çekiciydi. Rilla o ne giyse kötü görünüyordu. O ısmarlama elbise giymek çok çok uzun boyluydu. Ve ince elbiseler tam anlamıyla üzerinde asılı şekilde duruyordu.
Gruptaki bütün kızlar ve erkekler Rilla'yı sevdim. O güzel bir kız oldu - o baktı yol unutabilir eğer. Hatta saçları yanlış-oldukça oldu kılçıklı-fakat çok hoş ve çekici bir yüzü vardı.
Ona rağmen Rilla'nın bir erkek arkadaşı vardı. O Patrick Redding ve babasının bir bakkalı vardı. Pat herhangi bir büyük fiyat-ama değildi o zaman onun daha iyi yapmak görünüyor ile Rilla beklemek olamazdı. İnsanlar Rilla'nın tatmin olması gerektiğini hissediyorum. Pat iyi görünüşlü bir çocuktu ve önemsiz olduğu kabul edilmemelidir.
Rilla Pat önemsiz olduğunu düşünmüyordu. Kendisine iyi davrandığı için o da ona karşı saygılıydı. O olabilir gibi kendini hoş ve arkadaşça davranıyordu. Aslında Pat'i çok seviyordu. O birlikte olmak eğlenceliydi. O Shane Tennant ile aşık olduğu gerçeği dışında mükemmel memnun olurdu. Ona biraz iyi yaptığımız tüm - Shane kasabanın gözdesiydi. Ve zengin - Shane'in babası bir bankacı oldu.
Annesi kasabanın sosyal lideriydi. Buna ilaveten Shane Rilla'dan ve yakışıklı çok daha uzundu.
Pat babasıyla beraber bakkal işine girdi. Shane bankaya girdi. Eğer Hukuk veya diğer meslekler hakkında idealleri yoksa erkek çocukların kasabada baş vurduğu yol buydu. Rilla birşey yapmadı. O çalışmak zorunda değildi Onun anne ve babasının yeterince parası var. O beraber partilere gitti Patrick ve Shane'e uzaktan hayranlık duydu. Kasaba halkı babasının bakkalını devralacağını ve kasabaya yerleşmek istediğinizi istediğinizi, o Pat ile evleneceğini.

0