Cevaplar

2013-01-22T20:08:08+02:00

İki kişi birlikte yaşamaya başlayınca kurallar başlar. Toplu halde yaşayabilmek için de ilk başta özgürlüğümüzün sınırını bilmemiz lazım. En başta bu sınırı bilmeyenler hukukun doğuş sebebini oluşturmuştur. İşte hukuk, insan davranışlarını değerlendiren, çıkar çatışmalarına çözüm getiren kurallardan, normlardan meydana gelen bir sistem, bir bütündür.. İnsan-insan, insan-doğa ilişkilerinin insanlığın ortak çıkarı ve huzuru için evrensel ilkelerle güvence altına alınmasıdır.

İnsanların birarada yaşamasından doğan sorunları çözmek, insanlar arasında düzeni sağlamak için gereklidir. Aksi halde düzen bozulur. Kimsenin bir sınırı kalmaz. Kaba güç hakim olur. Kimsenin canı, fikri, yaşam alanı güvencede olmazdı. Hukukta asıl amaç toplumun genel menfaatini veya fertlerin ve toplumun ortak iyiliğini sağlamaktır. Yani hukuk toplumsal yaşama düzenidir. İhtiyacın nedeni budur.

2 3 2
En İyi Cevap!
2013-01-22T20:08:11+02:00

insanlar toplumu oluştururlar toplumdaki her bireyinse kendine özgü düşünceleri vardır .benzer düşüncelere sahip olan insanlar bir araya gelir faarklı görüşler ortaya çıkar bazı insanların düşünceleri çatışır ortada çatışma oluncada toplumda bir düzensizlik kavga kıyamet  şiddet eğilimi  özellikle haksızlıklar hırsızlıklar eşitsizlik olabilir bunların yaşanmaması için biz hukuk kurallarına ihtiyaç duyarız daha huzurlu bir ülke olabilmek modern olabilmek ,içidir bence inş. yardımcı olmuşumdr

2 3 2