Cevaplar

2013-01-23T16:10:04+02:00

Bu ozon tabakası denen, zırh, Dünyanın etrafını kuşatır ve güneşin zararlı ... Güneş ışınlarının zararlı etkisi canlılar üzerinde tehlikeli gelişmelere neden ... ederek, sürdürülecek mücadeleyi bu nedenlerin üzerine yönlendirme ile ilgili olgudur…

6 3 6
En İyi Cevap!
2013-01-23T16:10:30+02:00

AA muhabirinin, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ozon tabakasına zararlı maddelerin azaltılması, iklim değişikliğiyle savaşa da önemli katkı sağlıyor.

Yetkililer, 16 Eylül 1987'de 150'den fazla ülke temsilcisinin Kanada'nın Montreal kentinde bir araya gelerek, ''Ozon tabakasının incelmesine yol açan maddelerin üretimi ve kullanımı'' konusundaki Montreal Protokolünü kabul ettiğini hatırlattı.

Montreal Protokolüyle, çevre alanında uluslararası işbirliğinin en başarılı örneklerinden birinin sergilendiğini anlatan yetkililer, bu yıl itibariyle ozon tabakasına zarar veren maddelerin dünya genelinde yüzde 95 oranında azaltıldığını, böylece gelecek kuşaklar için ozon tabakasının korunmasında çok önemli yol alındığını bildirdi.

Yetkililer, bu başarının aynı zamanda küresel ısınmaya neden olan gazların miktarında da büyük azaltım sağlayarak küresel iklim sisteminin korunmasına önemli katkıda bulunacağını anlattı.

Türkiye'nin protokole 19 Aralık 1991 tarihinde taraf olduğunu anımsatan yetkililer, ''Türkiye'nin protokolün uygulanmasında en başarılı ülkeler arasında yer aldığını, kendi grubundaki ülkeler için öngörülen CFC (Kloroflorokarbon) azaltma takviminden daha hızlı bir sonlandırma takvimini başarıyla uyguladığını'' bildirdi.

18 4 18