Cevaplar

2013-01-27T13:56:16+02:00

MUTLULUK                                                                                                                 Mutluluk benim için ne demek? Kendi mutluğumu nerede bulabilirim diye hiç kendinize sordunuz mu? Ben bu sözden ne anladığımı ve mutluluk hakkında neler düşündüğümü anlatmaya çalışayım.
Bence hepimizin bu dünyaya gelişimiz ilk mutluluğumuzdur, çünkü biz yaşamak işin doğarız. Sonra çocukluğumuzu geçiririz, ilkokula gideriz ve artık genç oluruz. Gençlikte her şeyi öğreniriz, özellikte yaşamayı öğreniriz. Kendimize çok soru sorarız ve o sorulara cevap bulmaya çalışırız. O sorulardan birisi bence “Ben mutlu muyum?” sorusudur. Çünkü hepimiz başımızdan acı, kötü olaylar geçtikçe bunun gibi sorular sorarız kendimize. Bence mutluluğa hepimizin ihtiyacımız var. Mesela, çocuk için mutluluk ailesiyle yaşamaktır. Eğer çocuğun çocukluğu unutulmaz ve tatlı bir şekilde geçerse, annesiyle babası daima onun yanında olsa bu çocuk mutludur. Çocuk demişken ben kimsesiz çocukları da hatırlatmak isterim, çünkü onların da mutlu yaşamak için hakları var. Suçsuz, bu dünyaya hiç kötülük getirmeyen bu çocuklar mutlu yaşamaya layık. Annelerle babalar çocuğun ilk adımı mutluluktur. Onların çocuğu mutlu olsa onlar da mutludur. Çocuğun mutlu günlerine sevinirler, zor günlerinde yardım ederler, tavsiyelerde bulunurlar. Günümüzde gençler için mutluluk paradır, ama yanıldıklarını hiç fark etmezler. Tabi, parayla biz bir şeyler alırız, yurt dışına gideriz, buna katılıyorum, ama parayla sağlığı alamayız. Gençlerin paraları olsa kendilerini mutlu hissederler ama bu mutluluk geçicidir, çünkü nasıl olsa para bir gün tükenir. Eğer ailemiz, çocuklarımız sevdiğimiz işimiz, sağlığımız varsa, huzurlu ve kaygısız isek bu mutluluktur, biz sadece mutluluğumuzu hissetmeliyiz. Bazen mutluluğumuzu fark etmeyerek çok hatalar yaparız, mesela ailemizle kavga edip evden kaçarız, düşünmeden yanlış davranışlar yaparız.
Benim için mutluluk hayatımın bir amacı, çünkü mutlu yaşamak için gayret ederim. Benim ailem, beni destekleyen annemle babam, arkadaşlarım var. Okulu iyi dereceyle bitirdim, istediğim üniversiteyi ve bölümü kazandım. Bence bu yaşıma kadar ben mutluyum. Elbette, gelecekte de mutlu yaşamak için gayret ederim, okurum, çünkü okumaya su ve besin gibi ihtiyacım var. Okurken yeni bir şeyler öğrensem, küçük bir şey icat etsem bu benim için mutluluktur. Gelecekte üniversiteden mezun olduktan sonra çalışsam, para kazansam, başarılı olsam, ailemle yurt dışına gitsem, sonra evlensem, evimizde daima dostluk, saygı, sevgi, yardım yaşasa tabi ki ben mutlu olurdum. Bir şey daha eklemek isterim, sağlık da mutluluktur, çünkü sağlık olmasa mutluluk da olmaz. Sağlıksızken kendimizi kötü hissederiz, hiç kimseyle görüşemeyiz, konuşamayız, bazıları da sadece bizi bırakırlar.
Bence her kız için iyi bir erkekle evlenmektedir, çünkü nasıl olsa kız evlenir, eşinin evinde yaşar. Kızın mutluluğu namustur, o kızın namusu olsa ona herkes saygı gösterir, onu herkes sever ve onu çekiştiremezler. Kız her zaman mutlu ve acısız bir yaşama layıktır, sadece kız bunu anlamalı ve düşünmeden bir şeyler yapmamalı. Mesela, “Mutluluk” filminde Meryem suçsuz ama mutsuz bir kız. Onun güzelliğinden dolayı amcası onu kirletti ve onu öldürerek bundan kurtulmak istedi. Elbette, bu film gençlere ders olarak gösterilmiş, bu davranışı gençlerin yapmamaları tavsiye edilmiştir.
Bence hayatımızı mutlu yapmak için sadece istememiz gerek, eğer istersek, gayret edersek hayatımız gerçekten mutlu olur. Hepimiz kendi mutluluğumuzu elimizden kaçırmamalıyız, mutluluğumuz için didinmeliyiz ve mutluluğun değerini bilmeliyiz. Güç elde edilen şeylerin değeri büyüktür. Uğraşarak elde ettiklerimiz de değerli olur.

1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-27T13:56:54+02:00

 Biz iki türlü hayat geçiyoruz. Onlar birbirinden çok farklı. Birincisi köy hayatı, burada hayat çok güzeldir, çünkü hava temizdir. Tarlalarda yeşil otlar, karışık renkli çiçekler var. Her yerde türlü türlü kuşlar, hayvanlar, temiz ve uzun ırmaklar, sular, büyük dağlar, ağaçlar var.
          Köy ürünleri doğal ve insanlar her zaman tarlalarda çalışıyorlar. Onlar meyve ve sebze yetiştiriyorlar. Köyde sinema, tiyatro, büyük alışveriş merkezleri yok. Ama insanlar boş zamanlarını çok güzel geçiriyorlar. Mesela onlar akşamları birlikte konuşuyorlar ve bahçede çay içiyorlar.
Köylüler tavuk, ördek ve at besliyorlar ve çiftlikte çalışıyorlar. Bu sebeple köyde boş zaman çok az, insanlar komşuluk yapıyorlar.
          Çocuklar her gün temiz havada oynuyorlar. Ağaca çıkıyorlar, suda yüzüyorlar, ata biniyorlar, dağlara tırmanıyorlar ve burada kızlar türlü türlü çiçekler topluyorlar. Köyde özellikle anneler için hayat erken başlıyor, çünkü onlar sabah süt sağıyor, ondan sonra ayran, peynir yapıyorlar ve çocuklara kahvaltı hazırlıyorlar. Her sabah çocuklar bir bardak ılık süt ve taze yumurta, peynir ekmekle güne başlıyor.
Bence köydeki insanlar çok sağlıklı ve güçlü oluyor, çünkü onlar temiz havayı teneffüs ediyorlar, temiz su içiyorlar. Doğal ürünler yiyorlar. Bu sebeple köy hayatı daha güzel.
          İkincisi ise şehir hayatı. Bu hayatı da seven insanlar var. Bütün eğlence merkezleri veya sinema, tiyatro, mağaza, market, pazar, banka, üniversite, bakkal, dükkan, gazino, spor ve güzellik salonları, hastaneler, diskolar ve parklar burada. Hayat şehirde de erken başlıyor. Sokaklar çok kalabalık, arabalar için yollarda trafik problemi her zaman oluyor. İnsanlar her gün aynı hayatı yaşıyor. Onlar sabahları işlerine gidiyorlar ve akşamları dönüyorlar.
          Sadece hafta sonları onlar dinleniyorlar. Ama dinlenmek için köye gidiyorlar. Şehirde insanlar medeni bir hayatta yaşıyorlar. Şehir hayatının güzel tarafı medeniyet, modemlik şehirde. Hayat bu sebeple köy hayatından farklı oluyor. Bence bütün insanlar köy ve şehir hayatını seviyorlar, çünkü onların farklı tarafı var. İnsanlar burada farklı zaman geçirmek istiyorlar. Mesela, genç insanlar şehirde çalışıp para kazanmak istiyorlar. Bazıları diskoya, gazinoya, spor salonuna gitmeyi seviyorlar. Ama yaşlı insanlar temiz ve rahat bir hayat yaşamak istiyorlar.
          Ben gelecekte güzel bir şirkette çalışmak ve şehirde yaşamak istiyorum. Benim için bu iki hayatın farklı yönleri var. İkisinin de kendine özgü güzellikleri var.

0