Cevaplar

En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-27T14:36:22+02:00

Yazar’ın farkında olarak yada olmayarak gözlemleri, okumaları, olaylar, sanat eserlerinden etkilenmelerinin yanı sıra, Yazarın hatıralarında bizzat söylediği kendi hayatından izler taşıyan ve Servet-i Fünun edebiyatında ender raslanan yerel renkleri de barındıran hikayeleri okuma fırsatı bulacaksınız.

 

umarım beğenirsn :)

1 5 1
2013-01-27T14:38:12+02:00

"Solgun Demet", Halid Ziya'nın "Bir Yazın Tarihi"nden sonra gelen ikinci öykü kitabıdır. "Edebiyat-ı Cedide Kütüphanesi" adıyla kurulan ve Servetifünun topluluğu şair ve yazarlarının eserlerini yayınlayan bir dizi içinde 1901 de basılmıştır.

Solgun Demet'in, büyük çoğunluğu seçkin ve güçlü birer ürün olan öykülerden dört tanesi, ötekilere oranla, geri planda kalmaktadır. Bunlar: "Mösyö Kanguro", "Beyaz Şemsiye", "Bir Demet Menekşe", "Rakstan Avdet" adlarını taşıyanlardır. Öbür on üç öykü toplum sorunlarını ve yıkımlarını, aile bağlarını, onurlu ve temiz aşkı, Türk genel ahlakını, insan psikolojisinin derinliklerini son derece ustaca ele alıp işleyen -yazarın çok sevdiği sözcükle- birer bediadır.

Kaynak: www.netkitap.com

0