Cevaplar

2016-10-31T22:37:11+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhabalar,
Osmotik basınç,hücrenin sahip olduğu sitoplazma yoğunluğundan kaynaklanan emme kuvvetidir. Bu Basınca S basıncı da denir. Hücrenin sahip olduğu madde yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Yani hücre ne kadar yoğun ise emme kuvveti ( osmotik basıncı) o kadar yüksektir. 
Hücreler bulundukları ortam ile aralarında bir denge kurmak isterler. Bunun için optimum şartları sağlamaya çalışırlar. Örneğin hücre kendisinden daha az yoğun bir ortama konduğunda (hipotonik ortam) dışarıdan su alarak kendi yoğunluğunu azaltma eğilimi gösterir. 
Kendisinden daha yoğun bir ortama (hipertonik ortam) konduğunda ise dış ortamla aynı yoğunluğa gelip ozmotik dengeyi sağlayabilmek için su kaybetme, ortama su verme eğilimi gösterir. 

Örneğin, Bir hücrenin yoğunluğu %14, dış ortamın yoğunluğu %5 olsun.
Buna göre hücrenin su oranı %86, dış ortamın su oranı %95tir. Hücre bu durumda dışarıdaki suyu ozmotik basınç sayesinde emmek isteyecek, kendi yoğunluğunu azaltmaya çalışacaktır. Hücre su alır. 
Osmotik denge için, Hücrenin dış ortam yoğunluğuna bağlı hareketi denilebilir.
Kolay gelsin başarılar..
4 4 4