arkadaşlar benim dönem ödevim var.
ödevim: açık kaynaklı işletim sistemi yapısı bu konuyla ilgili araştırma yapmam lazm bana yardımcı olurmusunuz. ACİLLLL..
NOT:
Gereksiz cevapları şikayet edicem. Eğer bir sorunuz varsa mesaj olarak yollayın.

2

Cevaplar

2013-02-02T12:27:45+02:00

İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitliuygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür. İşletim sistemi, uygulama kodları genellikle direkt donanım tarafından yürütülmesine rağmen, girdi-çıktı, bellek atama gibi donanım fonksiyonları için uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında aracılık görevi yapar.

İşletim sistemleri sadece bilgisayar, video oyun konsolları, cep telefonları ve web sunucularında değil; arabalarda, beyaz eşyalarda hatta kol saatlerinin içinde bile yüklü olabilir. İşletim sistemleri işlevsellerinin genişliği ile değil, donanımı belli bir amaç doğrultusunda programlayabilme nitelikleriyle değerlendirilmelidir.

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek olarak; Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, Android ve iOS örnek verilebilir. 

BELKİ OLABİLİR :)

1 1 1
2013-02-02T12:56:21+02:00

açık kaynaklı işletim sistemelri kullanıcısı tarafından geliştirilebilir olan herhangi telif hakkına sahip olmayan her türlü modifikasyona açık işletim sistemelridir örğneğin pardus ,linux,ubuntu,mint gibi bu tür sistemelrde kaynak kod isteyen herkeze açıktır ama mesela windows un kaynak kodu microsofta aittir üstünde oynama değişiklik yaparsan şirketin o ürünün telif hakkını ihlal ettiğin için hakkında tazminat davası açılabilir

 

Dikkat bu linkler milli eğitim bakanlığından alıntıdır

linkler düzeltildi

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul_pdf/481bb0048.pdf

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul.../481BB0049.pdf

http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/modul.../481BB0050.pdf

 

1 5 1