Cevaplar

2012-10-07T20:44:55+03:00

Atmosfer veya gazyuvarı, herhangi bir gökcisminin etrafını saran ve gaz ile buhardan oluşan tabaka.

Yerçekimi sayesinde tutulan atmosfer, büyük ölçüde gezegenin iç katmanlarından kaynaklanan gazların yanardağ etkinliği ile yüzeye çıkması sonucu oluşmakla birlikte, gezegenin tarihi boyunca dünya dışı kaynaklardan da beslenmiş ve etkilenmiştir. Basınç ve yoğunluk açısından diğer yer benzeri gezegenlerden Mars'a göre yaklaşık 100 kat büyük, Venüs'e göre ise yaklaşık 100 kat küçük bir gaz kütlesini ifade eder. Ancak bileşim açısından bu iki gezegenin atmosferlerinden çok farklı olduğu gibi, Güneş Sistemi içinde de eşsizdir. bildiklerim bunlar cnm :) yardımcı olsuysam sevndm :)

1 2 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-07T20:45:42+03:00
ATMOSFER TABAKALARI
Atmosfer üç ana tabakaya bölünebilir:!) Tro­posfer, 2) Stratosfer, 3) İyonosfer. En alttaki ta­baka olan troposfer havanın var olduğu bölgedir. Havanın en yoğun olduğu bölge de budur. Ger­çekten de, bütün atmosferin ağırlığının % 90 ı bu sınırları dar bölgede toplanmıştır. Troposferde ısı yükseğe çıkıldıkça azalır; sıcaklık bin metrede bir 6°C düşer.
Troposferin üzerindeki ikinci tabaka stratos­ferdir. Stratosferin en alt tabakalarında buz gibi soğuk rüzgârlar eser. Ama daha üst tabakalarda hava son derece durgundur, daha doğrusu hava yoktur.
Stratosferin üzerindeki tabaka iyonosferdir. İyonosfer Dünya atmosferinin en dış ve yoğunlu­ğu en az tabakasıdır. Radyo, telsiz haberleşme­lerinde iyonosferin büyük önemi vardır. Uzun ve orta radyo dalgalarını bu tabaka gerisin geri dünyaya yansıtır.  
0