Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-03T17:19:23+02:00

Vektörel büyüklüklerin en önemli özelliği yönünün olması. Hızlanan bir arabanın birim zamandaki hızlanma miktarı ivmeyi verir. Şöylede diyebiliriz, yavaşlayan bir arabanın birim zamandaki yavaşlma miktarı da ivmeyi verir. O zaman ivme iki yönlü oldu. Demekki ivmenin bir yönü var. Mesala yer çekim ivmesi yerin merkezine doğrudur.
Farklı bir yönden de konuyu ispatlayalım. Kuvvet vektörel bir büyüklüktür ve bir yönü vardır. İvmede kuvvetin bir sonucudur ve ivme ile kuvvet aynı yönlüdür. O zaman ivme de vektöreldir diyebiliriz.

İvme aynı zaman da hızın yönünüde değiştirebilir. Dünyanın hareketinii düşünürsek Güneşin çekim kuvvetinden dolayı dünyanın hız vektörünün yönü değişmektedir. Bu olayda ivmenin yönlü olduğunu gösterir.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2013-02-03T17:19:38+02:00

Vektörel büyüklük yönü ve doğrultusu olan büyüklüklere verilen isimdir. Vektörel büyüklükler yönü, başlangıç noktası ve geçtiği nokta tanımlanan bir vektörle tanımlanır. Vektörün uzunluğu ise onun şiddetini yani büyüklüğünü gösterir. Ör.: Kuvvet, Yer Değiştime, Konum, Hız, Ağırlık v.b.
Skaler büyüklükler ise yönü ve doğrultusu olmayan, sadece miktarı ifade edilebilen büyüklüklerdir. Ör.: Sıcaklık, hacim, kütle, zaman, yol v.b.

0